ÇOCUKLARDA EPİLEPSİ

       
       
       

          Epilepsi yani diğer adıyla sara her yaştan insanda görülen nörolojik bir hastalıktır.
          Epilepsi deyince benim aklıma hep şu anım gelir. Bir gün dışardayken genç yaşlarda biri yola yatmış  uzanıyordu. Titriyor, ağzından köpük çıkıyordu. Genç adamın yanına kimse yaklaşmadı, küçük olduğum için ben de gitmedim...Açıkçası gördüğüm manzara beni ürkütmüştü. Bir de şunu hatırlıyorum eski Türk filmlerinde epilepsili hasta taklidi yaparak, yeri uzanırlar, yanlarına biri yardıma gelir ve o kişinin cüzdanını çalarlar. Uzun bir zaman epilepsi deyince benim aklımda kalan tablo bu ikisiydi...Ve gördüğünüz gibi insanların epilepsi hastalarına yaklaşımı da bu kadar korkunç malesef...
          Çok duyulan ama aslında bilinmeyen bir hastalık epilepsi. Çok yakın bir arkadaşımın kızı epilepsi hastası olduğunu duyduğum zaman küçük çocuklarda yaşandığını da hiç bilmiyordum.
          Bu hastalığın belirtisi illa dilini ısırıp, ağzından köpüklerin çıkması mıdır? Biraz araştırınca aslında sadece bir yere uzun süre dikkatli bakmanın bile bir epilepsi nöbeti olduğunu öğrendim. Üzüntü, kaygı gibi stres durumlarıyla da gelen bu nöbetler bilinçli olunduğun da hasarsız bir şekilde atlatılabiliniyor. Bu konuda blogger arkadaşımız Gökhan Tekin'in kendi yaşadıklarını ve tavsiyelerini  buradan bulabilirsiniz.
         Çocuklar da epilepsi iki türdür. Bazıları ilaç tedavisine cevap verirken , bazıların da ilaç tedavisi başarılı olmuyor ve cerrahi müdahele gerektiriyor. İlaç kullanmayı reddeden aileler var, çocuklarına bu hastalığı konduramayanlar...Haklılık payları vardır kendince ama ileride oluşan daha büyük nöbetlerin önüne geçmek için düzenli olarak ilaç kullanılması gerekiyor. Ve her şeyden önemlisi hastalığı ailenin kabullenmesi ve hangi zamanlarda nöbetin geldiğinin iyi bilimesi lazım.
       Çocukta sıçrama, morarma, normal hareketlerinden farklı bir hareket, uzun süre sabit bakma bir epilepsi belirtisi olabilir.

         Epilepsinin sebepleri ise:

       -Yeni doğanda uzun süren sarılık,
       -Yüksek ateşe bağlı havale, beynin oksijensiz kalması,
       -Doğum sırasında yaşanan beyin zedelenmeleri...
       - Gebelikte annenin ilaç, alkol kullanması....gibi bir çok nedeni var
        Epilepsi doğuştan olabildiği gibi, sonradan kafaya alınan darbelerle de ortaya çıkabiliyormuş. Yakın bir arkadaşım babasından yediği şiddetli bir dayak sonucu epilepsi hastası olmuştu. 15 yaşından sonra ortaya çıkmıştı. Rn ufak stres, duygu durum değişikliklerinde nöbet geçiriyordu. Biz artık onun bu nöbetlerine alışmıştık ve müdahale edebiliyorduk.

         Çocuğuk nöbet geçirdiğin de nasıl müdahale edilmeli?

        -Çocuğunuzu yan yatırın,
        - Etafında kendine zarar verecek şeyleri kaldırın,
         -Kolanya, su gibi şeyler koklatıp, dökmeyin...Sakin kalarak nöbetin geçmesini bekleyin
         Çocuğunuzda böyle bir hastalık varsa bunu mutlaka yakınlarıyla paylaşın. Öğretmeni, yakın arkadaşı, servis şoförü...Bu nöbetlerin nerede, nasıl geleceği belli olmuyor çünkü.
        İlaç tedavisi mutlaka gerekli. Bazı çocuklarda bu hastalık ergenlikte geçebiliyorken, bazılarında ömür boyu sürüyor. Doğru tedavi ve  yaklaşımla etkisi azaltılabilenecek bir hastalık.
         Çocuğunuzda böyle bir belirti görürseniz mutlaka geç olmadan doktora gidin. Küçük yaşta başlayan tedaviler ileride oluşabilecek şiddetli nöbetlerin önünü kesiyor.
Share on Google Plus

anne güncesi

14 yorum:

 1. Haklısınız toplumun epılepsıya bakış tarzı cok kotu. Benım oğlum da bır kere havale gecırmıstı de ne kadar korkmuştum. Cocugu Epılepsı olan aılelerın Allah yardımcıları olsun cok zor bır durum.

  YanıtlayınSil
 2. Aşina olduğum bir hastalık maalesef, en büyük düşmanı stres, sıkıntı, üzüntü , mutsuzluk, Allah şifa versin hastalara.

  YanıtlayınSil
 3. Allah bütün hastalara şifa versin bizi de bi ara korkuttu bu illet

  YanıtlayınSil
 4. Epilepsi olan çocuklara ve nice şifa bekleyen hastalara Yüce Mevla'm hayırlı şifa versin sevgiler...

  YanıtlayınSil
 5. Çok zor süreçli bir hastalık.Bu hastalığa karşı bilinçli olmak en önemlisi..

  YanıtlayınSil
 6. inşallah kimsenin başına gelmesin zor bir hastalık .(

  YanıtlayınSil
 7. Kızında bu belirtilerin hepsi var kızım suna 3 yanında 1 yaşından beri böyle nöbet esnasında halüsinasyonlar görüyor beni tanımıyor görmüyor ayakta duramıyor gözleri dalıyor bu bazen günde 4,5 kez ooluyor sakinleçince 2 saatlik bir uykuya dalıyor kalktığında herşey normale dönüyor bunu heyecanlıyım mutlu iken canı yandığında yaşadığı gibi hiç bişey yok ken bile yaşıyor fakat kızıma tteşhis konulamıyor bu yüzden ilaç da kullanamıyoruz çaresizce bekliyoruz ne yapmamız gerekiyor neden teshis konulamıto bilen varsa yazsın lütfen

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben bu konuda uzman değilim. Ama yakın arkadaşımın kızında gördüklerimi söyleyebilirim. Emar çektirdi onlar ve kızının o anki yaşadıklarını videoyaya aldılaR. Emarda da çıkmayabiliyormuş. O görüntüler sonucu doktor teşhis koydu. Allah şifa versin yavrunuza

   Sil
  2. Emar uykuda çekildi ama temiz çıkıyo işte sıkıntı burda bnm kızım bunları çok ağır yaşıyor geçen ay komada acile kaldırdık ama tahliller temiz çıkıyo bu yüzden teşhis koyamıyorlar o her nöbet geçirdiğinde bn ölüyorum ama teshis olmadığı için ilaç bile kullanamıyoruz ve çok küçük daha 2,5 yaşında

   Sil
  3. Allah şifa versin. Keşke yapabileceğimiz bir şey olsa. Umarım aşılacak bir şeydir.Belki de farklı bir hastalık...

   Sil
  4. Allah şifa versin. Keşke yapabileceğimiz bir şey olsa. Umarım aşılacak bir şeydir.Belki de farklı bir hastalık...

   Sil
 8. Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş, bilgilendirici.

  YanıtlayınSil
 9. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş...

  YanıtlayınSil
 10. Epilepsi gerçekten çok zor bir hastalık, herkesin bu konuda bilgilenmesi gerek diye düşünüyorum. Bilgilendirici yazınız için ve benden bahsettiğiniz için teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz