CEZAYA ALTERNATİF YÖNTEMLER

         
Bir önceki yazımda ceza vermenin çocuk üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsetmiştik. şimdi de ceza yerine nasıl alternatifler geliştirebiliriz biraz bunlara değinelim:

         Ara Verme Yöntemi:
         Çocuğu olumsuz davranışı sergilediği yerden uzaklaştırma da diyebiliriz aslında. Varsayalım ki çocuğumuz bağıra bağıra şarkı söylüyor. Bu durumda onu bulunduğu odadan başka odaya gönderebiliriz. Unutmayalım ki burada göndereceğimiz başka ortam ceza niteliği taşımaz. Amaç çocuğun 5 dakikada olsa kendisiyle yüzleşmesini sağlamaktır. Çocuk ben ne yaptım da annem babam beni başka bir odaya gönderdi diye kendini sorgulamaya başlayacaktır. Hatta siz de çocukla birlikte gidip sessizce oturabilirsiniz. O ve siz sessizce 5 dakika oturun. Sonra ona şöyle sorun? Biz bu odaya niye geldik? Eğer çocuğunuz yeterli olgunluğa oluşmuşsa bu sorunun cevabını verecektir

    Bıktırma, Yorma Yöntemi
     Diyelim ki çocuğunuz, sizin onu yüzlerce kez uyarmanıza rağmen kibritle çakmakla oynamaya devam ediyor. Bu davranış karşısında şunu yapabiliriz. Çocuğunuzun önüne bir kutu kibrit koyun ve hepsini yaktırın. Çocuk bıkana kadar yaksın kibritleri tabi sizin gözetiminizde. Bir süre sonra artık kibrit ve yanmayla ilgili bu davranışının söndüğünü göreceksiniz. Çünkü çocuktaki kibrit yakma merakı, ateş merakı geçmiş olacaktır

     Görmezden Gelme Yötemi
     Cezaya alternatif başka yöntemlerden biri de görmezden gelme, sönmeye tabi tutma tekniğidir. çocuklar genelde dışarı çıktığımız da anne babalarına bir şeyler aldırmak için ağlarlar. İstediği bir şeyi alırsınız sonra yine başka şeyler istemeye devam eder. Almak  istemeyince de ağlamaya başlarlar. Bunu bir çoğumuz yaşamışızdır. Bazen çocuklar bizim dikkatimizi çekmek için de bazı davranışları sergilerler. Bu durumda çocuğun ağlayışını görmezden gelebiliriz. Ağlayıp kıyameti koparıp sizi rezil ettiğini düşünmeyin. Çocuğu alıp o ortamdan uzaklaşın ama ağladığı için istediği şeyi almayın.  Çocuğunuzun kötü davranışlarını görmezden geldiğiniz de bir zaman sonra bu davranışın tekrarlamadığını göreceksiniz.

     Sabırla Beklemek
     Çocuklar 4 yaşına kadar bencil dönemdedirler. Yani onlar için öncelik kendi istekleridir. Bizim istemediğimiz bazı davranışları onun gelişimsel döneminin bir özelliği olabilir. Mesela 2 yaş sendromundaki inatçılıklar, sebepsiz ağlamalar gibi. Bu dönemi atlatmasını beklemeliyiz. Çocuğumuzu iyi tanıyıp hangi dönemde olduğunu bilmezsek yukarıdaki davranışları yanlış zamanlarda kullanmış oluruz. 2 yaşındaki bir çocuğu bağırdığı için 5 dakika başka odada bekletme  onu daha fazla hırçınlaştırmaktan başka işe yaramaz. Çığlık atıp ben buradayım demek o yaşın bir gereğidir.

      Dikkatini Başka Yöne Çekme Yöntemi
      Diyelim ki çocuğunuz bir konuda ısrarcı bir tutum sergiliyor. Mesela elinden ona zarar veren bir eşyayı aldığınız da ağlamaya başlayacaktır.  Özellikle daha küçük çocuklar o eşyayı ona zarar verdiğiniz için aldığınızı anlamayabilir. Bu durumda başka bir şeye dikkatini yöneltebilirsiniz. Gel pencereden kediye bakalım, balıklara yem verelim gibi sevdiği başka bir şeye yöneltebilirsiniz. İnatçı bir tutum sergileyip ' Bunu sana veremem zararlı demeniz yersiz olacaktır. Çünkü çocuğunuzun anladığı tek şey onun sevdiği oyuncağı sizin elinden aldığınızdır.
     
       
Share on Google Plus

anne güncesi

19 yorum:

 1. Çok güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim dream. Tecrübelerimi ve okuduklarımı birleştirmeye çalıştım

   Sil
 2. Bidiklar ne güzel oturmuşlar. Görmezden gelme ve dikkatini farklı yöne çekme çok uyguladigim yontemler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de öyle canım. İmatlaşarak çocuğa inatçılığı öğretiyoruz

   Sil
  2. Ben de öyle canım. İmatlaşarak çocuğa inatçılığı öğretiyoruz

   Sil
 3. çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık dikkatini başka yöne çekme yöntemini bizde bizim yaramaza uygulyoruz. Bu arada 2 yaş sendromunun inatçılık olduğunu iyi ki yazmışsınız ben ve eşim de özellikle bizim yaramazın neden bu kadar inatçı olduğunu anlamya çalışıyorduk. Tekrardan teşekkür ederim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 2 yaşta çok normal. Devretme ve dikkatini başka yöne çekme daha iyi olacaktır. Geçici bir dönem. Hareketlerinin altına fazla anlam yüklemeyin. O da ne yaptığını bilmiyor henüz. Sakin kalmak en iyisi

   Sil
 4. Benim de iki torunum var biri iki biri beş yaşında. Evin altını üstünü getiriyorlar. Bize geldiklerinde de karıştırmadık yer bırakmıyorlar. Çalışma oadmın bir duvarını onlara verdim; bu duvar sizin dedim. Her geldiklerinde dvara resim yapıp karalıyorlar. En azından biraz orada oyalanıyorlar. Hoşlarına da gidiyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizinki bıktırma yöntemi olmuş. Böylece evin diğer duvarlarına zarar vermelerini engellemişsiniz

   Sil
 5. Çok yararlı bir yazı olmuş. Elinize sağlık. Bir gün anne olursam bunları aklımda tutacağım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sağol betül. Çevrendeki çocuklar içinde değerlendirebilirsin

   Sil
  2. Sağol betül. Çevrendeki çocuklar içinde değerlendirebilirsin

   Sil
 6. Doğru yoldayız demek ki, yazınızla birlikte hem uyguladıklarımız var hemde doğru olarak düşündüğümüz yanlışlar var, okurken ben böyle mi yapıyorum dedim ara ara, süper olmuş elinize sağlık.

  YanıtlayınSil
 7. En çok kullandığım ve işe yarayan yöntem dikkatini başka yöne çekme. Neler neler uydurup ne masallar yazıyorum bu yöntemle. İçimden koskoca bir masalcı teyze çıkıyor :))

  YanıtlayınSil
 8. en önemlisi sabır sabır yaa sabır yöntemi

  YanıtlayınSil
 9. bıktırma yöntemi ifadesi yerine tamamen keşfetmesini ve merakını gidermesini sağlama diyebiliriz aslında çünkü gerçekten küçükken istisnai durumları saymassak tüm çocuklar merakla başlıyorlar ve keşfettikçe öğreniyorlar.. güzel paylaşım için teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 10. Çok güzel yöntemler. Bizde sorunlar genelde kavgadan çiktigi için uzaklastirma yöntemini çok kullanirim.

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz