Sallasak da mi uyutsak sallamasak da mi?

    Bebekleri uyutmak biz anneler için hep bir problemdir. Belki de yeni doğan döneminde en çok muhabbetini yaptığımız konudur.
     Nasıl uyutuyorsun? Sallayarak mı? Ben hic sallamadım beşiğine koyuyorum uyuyor....
       !!!Biri bana beşiğe koyduğunda uyuyan çocuk nasıl oluyor anlatsın. Ben 10 saniye ortalıktan kaybolsam bebeler ciyak ciyak....Tuvaletin kapısında bile bekliyorlar ki beşikte bırakacağım kendi hallerine, odadan çıkacağım ve o çocuk uyuyacak. Ben başaramadım, başaranları tebrik ediyorum.
 
 Kızımı 18 ayına kadar ayağımda ya da beşiğinde sallayarak uyuttum. Hamile kaldığımı öğrenince sallamayı bıraktım. Çok da zor olmadı bırakmamız. Annecim  bacaklarım ağrıyor artık seni sallayamam dedim. Bir kaç gece böyle söyledim biraz mırın kırın etti ama alıştı. Kitap okuyarak uyutmaya alıştırdık. Bazı geceler 2,3 hikaye okumak zorunda kalıyorduk, nihayetinde uyuyordu. Ama benim ya da babasının yanında olmasını istiyordu. Odasını o aylarda ayırmıştım.( Hangi akla hizmet  edip ayırdıysam. Şimdi çok pişmanım.) Uyuyana kadar yanında kalıyorduk. Hatta çoğu geceler eşim ya da ben kendimizi Neva'nın yanında sabahlamış olarak buluyorduk. Uyutma süremiz en az yarım saatti, kızımla biz de uyuya kalıyorduk.
     
        Uyku meleği kitabını aldım orda çocuğun ilk disiplin eğitiminin uyku eğitimi olduğu savunulmuş. Bütün yöntemlerde de çocuk epey ağlıyor. Uyku eğitimi ile ilgili kitapların hemen hemen hepsi yabancı kökenli. Bizim pedegoglarımız ise çocuğu ağlatan her türlü yöntemden 3 yaşına kadar uzak durulmalı diyor. Mesela Adem Güneş 3 yaşına kadar birlikte uyumayı savunmuş. Aynı şekilde Sabiha Paktuna Keskin de...
      Her çocuk anneye farklı tecrübeler katıyor. Çocuğu bir kalıba sokmaktan vazgeçiyorsunuz zamanla. Gördüm ki her şeyin bir zamanı var. Bizim önceden çocuğa kazandırmaya çalıştığımız şeyleri aslında çocuk vakti gelince kendiliğinden yapıyor.
       Eğer çocuğu beşiğine yatırdığınız da sorunsuz, ağlamadan uyuyorsa ne güzel ama kendi kendine uyusun diye yatır, kaldır yap,  sandalye de uyuyana kadar yanında otur.... Bir de inatlaşınca çocuk bu karşılıklı çekişme 1 saat sürüyor. Hem anne yıpranıyor hem de bebek. 3 yaşından önce bu tip yöntemlere başvurmak bana çocuğa verilecek bir cezaymış gibi geliyor. Anneye yeterince doymayan bir çocukta kaygı bozuklukları oluşuyor. Hele ki yalnız uyusun diye ciyak ciyak ağlatılan bir çocuk da güvenle bağlanmadan da söz edilemez sanırım.
        Oğlum şu anda 19 aylık ve onu sallayarak uyutuyorum. Aslında kendi de uyuyabiliyor. Öğlen yorulunca biberonunu emerken uyuya kalıyor. Gecede bazen sallanmak istemiyor. Kendi kendine uyuyor. Yani ben istesem tam bırakacak kıvamda. Her uyutuşum da düşünüyorum. Artık sallamayayım diyorum ama bu gücü kendimde bulamıyorum. Çünkü oğlum kızım gibi değil çok hareketli ve uykuyu sevmeyen bir çocuk. Şu anda onu sallamasam, oyun oynamaktan kendini alıp uyumak istemez. Her şeye rağmen uyku eğitimi versem; ne yatır kaldır için enerjim var ne de mızmızlıklarını çekecek halim....Uyusun da diyorum yeter ki nasıl uyursa uyusun.
     İkinci çocukta anneler daha rahat oluyor. Kuralları daha esnek oluyor.  Hayır illa ki kendi uyuyacak, kesinlikle artık odasını ayırmalıyım gibi bir derdim yok.
      Peki ne zamana kadar gider bu iş bilmiyorum. Bazı arkadaşlarımın 5-6 yaşlarına kadar sallayarak uyuttuklarını duyunca korkmuyor değilim. Oğlum uyku eğitimine hazır ama ben ona bu eğitimi verecek kadar hazır değilim. Ev, iş, iki çocukla uğraş derken akşam bir de bu uyku işini kaldıracak kafa kalmıyor. O uyusun be
n de uyuyayım diye dört gözle bekliyorum.
        Aslında her bebeğin kendi kendine uyumaya hazır olduğunu belirten sinyaller var. Tam o sinyalleri kaçırmadan uyku eğitimine başlamak lazım. Bunun için çok yöntem var ama ben çocuklara ağlayarak verilen büyün eğitimlere karşıyım. Diğer bir açıdan bakarsak da hala yanında kitap okuyup yarım saat beklemekte ebeveynin sinirini bozuyor. Her halükarda çocuk bir şeye bağlanmak istiyor uyurken; sallanmak, biberon, oyuncak, kitap, annenin saçı...
      Bilemiyorum arkadaşlar belki de uyku eğitimi diye bir şey yok. Akışına bırakıp kendi kendine uyumayı tercih ettiği zamana kadar beklemek lazım. Mesela kızım şu anda yanında oturup kitap okumamızı istemiyor. Yatağına kimseyi oturtmuyor. Uzak bir mesafeden masal anlatıyorum ya da kitap okuyorum sonra 5 dakikada uyuyor. Yani demem o ki çocuk artık büyüdü ve kendi kendine uyumak istiyor hatta bununla gurur duyuyor.
       Kaan artık büyüyor, büyüdükçe ağırlaşıyor. Bacaklarım resmen kas yaptı sallamaktan. En kısa zamanda, kendi mi hazır hissedince sallamayı bırakmayı düşünüyorum. Başarırsam mutlaka burada paylaşacağım.
       Bütün bebeklere ve annelerine deliksiz uykular....
   
Share on Google Plus

anne güncesi

13 yorum:

 1. Benim de uykuya dalmakta sorun yaşayan bir oğlum var. Gerçekten uykusuz çocuk çok ama çok zor. Nasıl uyutacağımı bazen şaşırıryorum. Emerken gece çok sık kalkıyordu. Emmeyi bıraktı bu seferde geceleri uyumak bilmiyor :) Odaları ayırma fikri için güzel bir yöntem seçmişsiniz. Ben henüz ayıramadım, sanırım buna annenin de hazır olması gerekiyor :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle her şey de annenin hazır olması gerekiyor. Kaç aylık oğlunuz?

   Sil
  2. Kesinlikle her şey de annenin hazır olması gerekiyor. Kaç aylık oğlunuz?

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Sallamaya devam edelim boş ver dermişim;) hazır olunca başlayalım ya birlikte. Yine bacağım ağrıdı:)))

   Sil
  2. Sallamaya devam edelim boş ver dermişim;) hazır olunca başlayalım ya birlikte. Yine bacağım ağrıdı:)))

   Sil
 3. Uyku eğitimi bence yoktur ama sallamakta çok doğru değil diye biliyorum. Çocuğu hafif hafif aynı tempodaki hareketlerle ve seslerle uyutabilirsin buna halk dilinde "pişpişleme" diyorlar. :) Pişpişlerken de "ee ee ee ee" diye ses vericeksin alttan:) masaj yap, sırtını kaşı, ılık duş aldır bunları da deneyebilirsin canım. Ve kesinlikle oturduğun odada uyutma çünkü uyaranlar çok. Muhakkak karanlık bir oda tercih et derim çünkü bu veletler başka türlü uyumuyorlar:)))

  YanıtlayınSil
 4. Uyku eğitimi bence yoktur ama sallamakta çok doğru değil diye biliyorum. Çocuğu hafif hafif aynı tempodaki hareketlerle ve seslerle uyutabilirsin buna halk dilinde "pişpişleme" diyorlar. :) Pişpişlerken de "ee ee ee ee" diye ses vericeksin alttan:) masaj yap, sırtını kaşı, ılık duş aldır bunları da deneyebilirsin canım. Ve kesinlikle oturduğun odada uyutma çünkü uyaranlar çok. Muhakkak karanlık bir oda tercih et derim çünkü bu veletler başka türlü uyumuyorlar:)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. yavaş yavaş bırakıyoruz sallamayı. çok yorulup karnı da tok olursa, dediğiniz gibi karanlık odada uyuyor sallamadan. alttan alttan ses veriyorum zaten:)
   evet sallamak doğru değil. alıştı kör olası:) artık bacaklarım ağrıyor. yetti gayrı. bırakıyorum sallamayı:))

   Sil
 5. İkisini de hiç sallamadım. Doğduklarından itibaren odalarında ve yataklarında yattılar. Her ağladıklarında yanlarına gittim,okşadım,sakinleştirdim,ninni söyledim, olmadı kucağıma aldım ama hepsinde de uyumadan odadan çıktım ki kendileri uyusunlar. Bebekler ağladıklarında anneleri hemen gelirse güven duygusu oluşturmuş. Zorlu geçen ilk aylardan sonra yavaş yavaş düzene girdi. Hastalıktı,diş,çıkartmaydı zorladı, arada kucağımda dolandım ama yine de hep yatağa bıraktım. Sonraki zamanlarda yataklarında keyifle uyudular.Ayakta sallamak kadar kısa sürmüyordu ama uzun vadede çok iyi oldu.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O zaman büyük.bir alkişi hakediyorsunuz.Nasıl baslarsa öyle gidiyor gercekten

   Sil
  2. O zaman büyük.bir alkişi hakediyorsunuz.Nasıl baslarsa öyle gidiyor gercekten

   Sil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz