Rakamları Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

       Rakamları ne zaman öğretmeli?  Kendi haline mi bırakmalı öğrenmesi için? Yoksa ne öğretirsem kar mıdır mantığında mı yaklaşmak lazım?
        Ben çocuğun ilgisi varsa ailenin bir yerden başlaması lazım tarafındayım her zaman ve her şey için. Biz 2.5 yaş civarında rakamları öğrendik. Kızım saklambaç oynarken 10' a kadar sayıyordu. Ama bu gelişi güzel, ezberlediği bir şarkıyı söyler gibi saymaydı. Sonra  tabaktaki kurabiyeleri, meyveleri, legoları v.s bir, iki, üç diye adet olarak saymaya başlayınca ona rakamları öğretmek istedim.

        Evimizde el becerisi en iyi olan kişi babamız, kartonlardan rakamlar kesti. Biz kızımla onları el işi kağıdıyla kapladık. İlk önce 1 den 5e kadar, sonra 5 den 9 a kadar rakamları öğrendik.
       Nevanın en yakın arkadaşı mine( aslında caıllou nun arkadaşı clamentine'nın oyuncağı , ama ilk aldığımız da Neva henüz adını tellafuz edemediğinden adını Mine koyduk. Şimdi oğlumun favori oyuncağı. Bir de Mine kavgamız var:)) Her oyunumuzun vazgeçilmez arkadaşı, yardımcı oyuncusu. bazen can dostu, bazen kızdığı komşusu(hayırrr olmaz mine!), bazen dalga geçtiği( sen yemekelri yemedin, koşamıyorsun he he he) evimizin 5. ferdi MİNE...

      Yemek yiyoruz Mine'de yesin. Saklambaç oynuyoruz Mine de saklansın. Dışarı çıkacağız Mine de gelsin. Mine, Mine, Mine...Böyle zamanlarda Mine 'yi  konuşturduğum günü hayatımdan çıkartmak istiyordum. eşimin tabiriyle Mineyi başımıza ben sarmıştım. kurtuluşum yoktu.
       Mine bizim de işimize yaradı. Ben hep mine oldum. Mine'yi konuşturdum.
      -Arkadaşım neva nasılsın?
      -İyim mine. oyun oynayalım mı?
      -Tamam olur...
      Günümüzün ilk diyalogları buydu yaklaşık bir sene.
      Bu diyaloglar sayesinde nevanın duygularını, isteklerini öğrendim. Nerde okuduğumu hatırlamıyorum ama ebeveynler çocuklarına nasıl davranırsa onlarda oyuncaklarına öyle davranırlarmış. Neva'nın Mineye davranışları çoğu zaman bize sinyal oldu. Mine yi konuşturmaktan sıkılsam da bu oyun bize çok şey öğretti. Hakikaten onun konuştuğuna inanıyordu o aralar. Bugün dedim 'gel mineyle oyun oynayalım'
      -Ama oynayamaz ki anne o oyuncak dedi. :)))Tamam dedim, benim kız büyümüş.
      Bu karton rakamları da bir ara konuşturduk, drama yaptık diyelim biz ona;). 2 yi konuşturuyorduk mesela: Neva iki tane oyuncak getiriyor, 2 gülüyor, seviniyor. Ya da 5 geliyor ben acıktım diyor, 5 kaşık çorba içiriyoruz. Bu 5 ve 2 ben oluyorum genelde. Artık halimi düşünün:) Bunlar hep pekiştireç oldu bizim için. Artık ben bıksam da rakamlarla dolaşıyordu kızım. Bu saye de çok da çabuk öğrendi.
       Rakamları karışık veriyoruz Neva sırasına göre diziyor. Ya da evde ki çok parçalı şeyler (lego v.s) onları 1,2,3... diye ayrı ayrı gruplandırıyoruz Neva sayıp, kaç taneyse o rakamı saydığı şeyin yanına koyuyor. Ya da rakamların neye benzediğini konuşuyoruz. Bu konuşmalardan hoş espriler de çıkıyor aynı zamanda.
        0'ı gösteriyorum. neye benziyor sence
       -Gözleri olmayan adam
        8'i gösteriyorum
       -Maske ye benziyor
        2 yi gösteriyorum
       -Hani bi tane parkta görmüştük ya. Orda bir oyuncak vardı ya...( hiç bir zaman o oyuncağı çıkartamadım. Neyle ilişkilendirdi bilmiyorum)
      Mine'yle rakamları doğru yerine koyma oyunu oynadık. Ama Nev,a Mine'nin bilmesini istemiyor hiç bir zaman, oyunu hep O kazanıyor. Sonra da
    - Sen bilemezsin Mine, çünkü sen küçüksün, ben 3 yaşındayım:)
      Bir gün empati kursun diye Mine' nin rakamları ondan önce dizmesine yardım ettim. Ogün bütün gün ağladı:))
      Mine ve karton rakamlarımız sayesinde rakamları ve doğru saymayı öğrendik. Bu saydığım yöntemler hem eğlenceli hem de öğretici oldu. Keşke o zamanların bir videosu olsaydı. Benim 2, babasının Mine olduğu zamanların.  Bir baba, küçük bir kız oyuncağı seslendirirse ne olur..:)))
     
Share on Google Plus

anne güncesi

20 yorum:

 1. Biz de erken basladik. Ben anaokulu ögretmeni olarak da çocuklarin verdigi tepkiye göre hareket ederim asla zorlama yok. Hazir olan çocugu ise tesvik etmenin bir zarari yok.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ana okulu öğretmeni olmanıza ayrıca çok sevindim. Ben de çocuk hazırsa bekletmeyi çocuğa haksızlık olarak görüyorum.

   Sil
  2. Ana okulu öğretmeni olmanıza ayrıca çok sevindim. Ben de çocuk hazırsa bekletmeyi çocuğa haksızlık olarak görüyorum.

   Sil
 2. Çok bilinçli bir annesiniz bu yüzden sizi kutluyorum :) çocuğunuzla aranızdaki iletişimi çok sevdim. Benimde bir gün çocuğum olursa inşallah bende onun kişisel gelişimi için elimden geleni yapacağım o zaman sizin blog yazılarınıza tekrar göz atacağım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim read...şimdiden üşenmeden bu yazıya ilgi gösterdiysen ilerde iyi bir anne olacağın kesin...

   Sil
  2. Teşekkür ederim read...şimdiden üşenmeden bu yazıya ilgi gösterdiysen ilerde iyi bir anne olacağın kesin...

   Sil
 3. son yazıma bi bakar mısın amaaa :)

  YanıtlayınSil
 4. Çocukların en güzel zamanları...Birlikte hep eğleniyorsunuz,insanı söyledikleriyle güldürüyorlar bazen ben bunu niye düşünmedim yahu dedirterek şaşırtıyorlar. İyi ki Anne Güncesi'ne karar vermişsiniz. Öğretmek, paylaşmak,hep hatırlamak için keyfi hep sürecek bir yer.Çok çabuk büyüyorlar benden söylemesi. Eğitim de öğretim de annelerden sorulur, kocaman sevgiden hep iyi şeyler çıkıyor..Kolay gelsin.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İyi ki anne güncesi oldu ve iyi ki sizleri tanıdım. Haklısınız çok çabuk büyüyorlar, ve ben çookk yorulsam da bu aralar zaman dursun istiyorum...kucağımda taşıyamayacağını düşünmek bile beni üzüyor...iyi ki anneyiz

   Sil
  2. İyi ki anne güncesi oldu ve iyi ki sizleri tanıdım. Haklısınız çok çabuk büyüyorlar, ve ben çookk yorulsam da bu aralar zaman dursun istiyorum...kucağımda taşıyamayacağını düşünmek bile beni üzüyor...iyi ki anneyiz

   Sil
 5. blogunuzu kahvemin kokusunun blog keşif etkinliğinden keşfetttim ve takibe aldım bloguma gelirsen çok sevinirim.
  http://sengulasikkutlu.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil
 6. Çok eğlenceli bir yöntem.Sizi deep tone postunda gördüm ve takibe aldım

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bloggerların birbirlerini desteklemesi ne güzel, bu sayede güzelbir arkadaşlıklar kuruyoruz. En kısa zamanda sizdeyim...

   Sil
  2. Bloggerların birbirlerini desteklemesi ne güzel, bu sayede güzelbir arkadaşlıklar kuruyoruz. En kısa zamanda sizdeyim...

   Sil
 7. Çok eğlenceli bir yöntem.Sizi deep tone postunda gördüm ve takibe aldım

  YanıtlayınSil
 8. merhaba takibe geldim bana da beklerim

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz