Evde parmak boyası nasıl yapılır?

Haftasonu evdeydik. Havalar da soğuk olunca dışarı çıkamıyoruz.
     Kışı seviyorum. Evde yapacak çok şey buluyoruz. İnternetten araştırıyoruz, aktivite kitaplarına bakıyoruz olmadı kendimiz bir şeyler uydurup değişik etkinlikler yapmaya çalışıyoruz.
   

  Çocuklar kirli oyunlar oynamayı seviyorlar. Kum, su, boya... Etrafı ve üstlerini kirletince daha mutlu oluyorlar. Yani oyunla yoğrulup, kendilerini oyunun bir parçası hissedince o oyundan daha çok zevk alıyorlar.
     Etrafı dağıtacaklar, evim kirlenecek diye hiçbir zaman onları istedikleri oyunu oynamaktan mahrum etmedim. Kontrollü bir şekilde dağıldık, kirlendik, dağıttık ama mutlu olduk hep.
   

Bugün de yine ellerimizin dolayısıyla saçımızın, yüzümüzn kirlendiği bir şey yaptık. Evde parmak boyası...
     Parmak boyamız bitmişti. Biz de kendimiz yaptık. Net ölçüleri yok ama şöyle tarif edebilirim:
      Küçük bir kaseye bir çay bardağı su, 2-ya da 3 kaşık nişasta ve gıda boyası koyup karıştırıyoruz. Gıda boyasını çok çok az kıymanız yeterli. Çay kaşığının ucuyla koysak bile(hatta daha az) rengi çok çıkıyor.
     Ben geçen sene bir yemek kaşığı aldığım gıda boyasından o kadar çok şey yaptım ki. Oyun hamuru, moon sand, parmak boyası....
     Çok araştırdım ama sadece kırmızı renk gıda boyası buldum. Pastanelerde değişik renkleri varmış. En kısa zamanda farklı renklerini de alacağım. Çünkü biz gıda boyasını oyunlarımızda çok kullanıyoruz.
      Önce makarnaları boyadık. Sonra da boyayıp kuruttuğumuz makarnaları ipe dizdik. Boyamak Neva nın, ipe geçirmek de Kaan'ın hoşuna gitti.
     Gıda boyasından yapılan parmak boyası ellerden zor çıkıyor. Bunu söylemeden geçemedim. İkisinin de elleri kına yakmış gibi şimdi....
 

Share on Google Plus

anne güncesi

0 yorum:

Yorum Gönderme

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz