Kardeş kıskançlığın da "de/da" bağlacı...

İki veya daha çok çocuğu olanlar bilirler. Kardeşler bir küsse bir barışırlar. Hem kavga ederler hem de biri olmadan diğeri yapamaz.
Bazen mutlu mesut geçinirken, bazen ne oluyor da iki düşman gibi oluyorlar. Elbette ki bu kavgalar kardeşliğin şanında var ama kavgaların sebebi babalarının ya da benim tutumum olunca içimi bir "ah vah " kaplıyor. Ne yaptım? Neden yaptım ? Keşke öyle yapmasaydım? Eşime söyleniyorum, ona öyle davrandın, ötekine davranmadın diye....Bir dünya vicdan azabıyla başbaşa kalıyorum. Bazen de hareketlerimi sınırlamaktan yoruluyorum, sözlerime dikkat etmekten yoruluyorum.

Kardeş kıskançlığında bir dönemi kapatmıştık aslında. Bu sancılı dönemleri şu yazımda anlatmıştım. Çoğu zaman dengeyi tuttursam da ara sıra ipin ucu kaçıyor. Kaan'ın küçüklüğünden dolayı hoşgördüğüm hareketlerini Neva da yapmak istiyor. Neva'nın biraz büyük olmasından dolayı tanıdığımız imtiyazlardan Kaan da boyuna bakmadan faydalanmak istiyor. İşte bir annenin iki arada bir derede kaldığı zamanlar bu olsa gerek.....
Gelelim asıl konuya. Kıskançlığın dozunu artık konuşmalarımızdan çözmeye başladım. Ne zaman ki cümlelerimiz de "de/da" lar var, işte o zaman problem sinyal veriyor demek. Şimdi bu cümlelerden bir kaç örnek verince ne demek istediğimi daha iyi anlatmış olacağım. Bunlar bizim cümlelerimiz:
-Ablan da uyuyor sen de uyu.
-Kardeşin de gitmiyor kızım!
-Neva'ya da alalım o zaman?
-Kaan da ister mi ki bundan?
 Bir de çocukların cümlelerine bakalım:
-Banane ben de yemeyeceğim!
-Beni de gıdıkla baba...
-Beni de zıplat  baba...
-Ama Kaan da uyumadı..
-Kardeşim de çorap giymemiş!
Neva rahatça konuştuğu için bunları söylüyor. Kaan ise her daim şu iki cümleyi tekrarlıyor
-Ben de! O benim!
O kadar ki Kaan rüyasın da bile "o benim" diyor.
Ben artık cümlelerim de çocuklar mevzu olunca de/da da yı kullanmamaya çalışıyorum.
Sen de ister misin kızım demiyorum mesela. Bir şey vereceksem aynı anda vermeye çalışıyorum. Ya da bir şekilde diğerini oyalıyorum.  Bana da de/da lı sözlerle hitap edilince ikinci planda kalmış hissi yaşadığımı düşündüm.
"Sen de gel " dese bir arkadaşınız, önceden plan yapılmış sizi de öylesine davet ediyormuş hissi oluşmaz mı genelde. Hele bu cümleler olumsuzsa:
"Sana da haber verecektik aslında"..gibi.
Kardeşlere hitap ederken de/da dan uzak durmaya çalışıyoruz. Yüz de yüz başaramıyoruz tabi ama şimdilik bu hitap tarzının yanlış olduğunu anladık. Zaten biz dengeyi tutturduğumuz da onlar da daha az de/da kullanıyor.
Share on Google Plus

anne güncesi

17 yorum:

 1. Merhaba !! Öncelikle tebrikler siz kazandınız şablonu ancak bir 3 gün beklemeniz gerekecek aynı zamanda isterseniz kapak fotoğrafını annelik ile ilgili yapabilirim benimle iletişime geçmek için lütfen hangouts'uma mesaj atın tekrar çok tebrikler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Cookkkk teşekkürler. Annelik te iyiyim ama teknoloji de değil.emeğinize, ellerinize sağlık.

   Sil
  2. şey tek bir sorun var doğum sonrası kelimesi olmuyor her şey tamam ancak sığmıyor o kelime ne yapmalıyım ^^

   Sil
 2. Çok doğru bir tespit olmuş. Çocuklar bizi taklit ediyor vallahi. Bizim ki de kardeş istiyor. .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. kardeş çok güzel. ara sıra kavgalar olsa da her halleri çok tatlı. isterken yapın bence yaş farkı çok olunca ortak noktaları azalıyor. sevgiyle bütün çocuğunuzu...

   Sil
 3. çok tatlı yazmışsın yaaa. bi deee neva ne güzel isim yaaa. bu isimde bir roman var biliyo musuuun. hüzünlü bir roman amaa. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim deep. evet bu romanı kızım doğduktan sonra okudum. romandaki çocuğu da boğmak istedim okuyunca..:(

   Sil
  2. ayrıca derin mavi yi de en kısa zamanda okumak istiyorum başarılarının devamını diliyorum

   Sil
 4. Bunun üzerinde hiç düşünmedim fakat katılıyorum. Çocuğum olmadığı için herhalde. Lakin son cümlelelerinizde belirttiğiniz gibi hepimize bu tür konuşmalardan uzaklaşmak lazım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet farkında olmadan de/da hepimizi üzebiliyor.

   Sil
  2. Evet farkında olmadan de/da hepimizi üzebiliyor.

   Sil
 5. Bilmez miyim o kavgalari. Bende 3 tane var :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ahhh sormayınnn. Allah size de kolaylık versin o zaman. Kendileri kavga edince iyi biz birine kızsak öteki hemen onu sahipleniyor:)

   Sil
 6. henüz 1 tane var bende,am aaklımın bir köşesine koydum..kuzen arkadaş vs ortamında da dikkat etmek faydalı olur gibi geldi :) teşekkürler..

  YanıtlayınSil
 7. Çok güzel yazmışsınız ellerinize sağlık. Benim bir kızım bir oğlum var çok dikkat ediyorum bu de/da ları kullanmamaya. İnşallah başarılı oluyorumdur.

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz