EVDE ÇOCUKLARLA NE YAPTIK (AY KUMU)

   
  Çocukların bütün dünyası oyun. Zaten dünyayı da oyun oynayarak öğreniyorlar.
Bıkmazlar mı oynamaktan?  Hayır bıkmazlar. Çünkü oyun onlar için gerçek hayatın provası gibi.
      Belli bir yaşa kadar-bizde 2.5 yaşına kadardı- tek başına oyun kurup oynayamıyorlar. Birinin rehberliğine ihtiyaç duyuyorlar. Ve bu rehber büyük olasılıkla anne oluyor.
     

Oynayalım tabi de ne oynayacağız, nasıl oynayacağız? Hep aynı oyunlardan sıkılıyoruz. Mevsim kış, dışarı da çıkamıyoruz. Biz de evde ne oynanır bunun arayışına girdik eşimle. Bulduğumuz oyunlardan çocuklarla birlikte oynayabileceklerimizi not aldık. Ve bulduklarımızdan ilham alarak yeni oyunlar icat ettik. Yaklaşık 100 tane oyunumuz oldu. Şimdi bir oyun kumbaramız var. Oyun oynamak istediğimiz de kumbaradan bir tane oyun çekiyoruz ve oynamaya başlıyoruz.
      Bu kumbara fikrini deneyin mutlaka. Ne oynasak diye düşünme derdinden kurtuluyorsunuz. Bir de bazen eskiden oynadığımız oyunları unutuyorum ben. Bu zamanlarda da oyun kumbarası çok işe yarıyor. Aaa bu da vardı, bunu da oynamıştık diyorum. Aynı oyunları değiştirerek, geliştirerek yeniden oynuyoruz.
        Araştırmayı çok seviyorum. Montessori ile 3 sene önce karşılaştım ve bu okul öncesi eğitim sisteminin bana çok uygun olduğunu düşündüm. Tamamen çocukların duyusal gelişimi üzerine kurulmuş bir sistem. Çocuğun biyolojik ritmine, yeteneğine saygı duyularak eğitim vermek de diyebiliriz. Benim nacizane anladığım bu montessoriden. Daha detaylı netten araştırma yapabilirsiniz.
       Çocuklarim için  farklı şeyler bulup eğlendirmeyi de çok seviyorum. Bugünkü oyun moon sand yani ay kumu. Bu aktiviteyi montessoriyle ilgili araştırma yaparken buldum. Bu artık çoğumuz için farklı bir oyun değil . Bir çok anne biliyor. Ama kış için evde oynanacak en güzel oyunlardan. Yazın kumda oynayan çocuğunuz buna bayılacak. Oynaması güzel ama temizliği zahmetli. Sakın biraz oynasın ben de işime bakayım demeyin. Döndüğünüz  de bir savaş alanıyla karşılaşabilirsiniz.
        Nasıl yapılıyor hemen tarif ediyorum.
        - 4 su bardağı un
        -1 çay bardağı yağ(bebe yağı, sıvı yağ)
         -Gıda boyası
         Hepsini derin bir kapta karıştırıp yoğuruyoruz. Kıvamı kalıplarla şekil yapınca dağılmayacak şekilde olmalı. Duruma göre yağ miktarını arttırabilirsiniz.
       Hem kızım hem oğlum oynayacaksa banyoda oynamalarına izin veriyorum. Oğlum çok dağıtıyor oynarken. Sadece kızım oynayacaksa bir örtü serip sofrada ya da masada oynatıyorum.
     


 Bu karışım çooook uzun süre dolapta kalabiliyor. İstediğimiz zaman dolaptan çıkarıp oynayabiliriz. ( OynayabiliriZ diyorum dikkat ettiyseniz. Ne kadar siz oynayın desem de ben de çocuklarımla bunu oynamaktan kendimi
alıkoyamıyorum.)
     
Kumun içine paraları gömüp hazine arama oyunu oynuyoruz.
        Kuma batırdığımız kürdanlarla orman yapıyoruz. Biz yediğimiz meyvelerin kabuklarını seçtik ağaç yapmak için.
        Kalıplarla kumdan şekiller yapıyoruz.
        Küçük hayvanlarımıza çiftlik yapıyoruz
        Ve hayal gücümüz bizi neye yönlendirirse.....
Share on Google Plus

anne güncesi

0 yorum:

Yorum Gönderme

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz