EVDE ÇOCUKLARLA NE YAPTIK (el göz koordinasyonu)

     Kızımla birlikte evde yaptığımız etkinliklerin kreşte çok faydasını gördük. Bir çok aktivite onun hem küçük kaslarını geliştirmiş hem de el göz koordinasyonuna katkısı olmuştu.
     İkinci çocuklar her şeyi çok çabuk öğreniyorlar. Büyükler ne yaparsa aynısını yapma merakları yüzünden bir adım önde oluyorlar abileri ve ablalarına göre. Oğlum 19 aylık. Birlikte oyun oynarken daha uyum içindeler ablasıyla. Kaan'sız bir aktivitemiz yok artık. Boyama, hamur oynama, kesme yapıştırma....
        Boya yapalım mı dediğim de ilk 'eveettt' sesi Kaan'dan çıkıyor.
     
      Bugün eski fotoğraflara bakarken Neva'nın el göz koordinasyonu ve küçük kaslarının gelişmesi için yaptığımız etkinlikleri gördüm. Kaan da artık hazırdı bunlar için. Fon kartonun üstüne kızım için bir resim, oğlum için daireler ve surat çizdim. Elimizdeki pul ve çubukları şekillerin üzerindeki çizgilerin üstünden geçerek tamamlamaları gerekiyor.


        Neva tabi ki hemen yaptı. Kaan çabuk sıkıldı. Pulları bir kutudan bir kutuya aktardı. Çubukları dağıttı v.s. Kaan işte dağıtmayı seviyor oğluşum.

          İkisi de eğlendiler. Kaan her zaman ki gibi bitmesini istemedi. Biz de çubukları baharat kaplarının deliğinden geçirmeye çalıştık bu da çok eğlenceliydi.
          Böyle basit görünen aktiviteler çocuklar için hem eğlenceli hem de faydalı. Kreşe ya da ana okuluna başladıklarında etkinlik yaparken sıkıntı çekmiyorlar.
           -Makasla kağıt gazete kesme 
           - Hamur oynamak
           - Resim yapmak
           - Lego oynamak, mandal açıp kapatmak küçük kasların gelişmesinde çok etkili.
          Çocukların bazı şeyleri kendilerinin yapması. Mesela kumbaraya para atması, çatal kaşık tutması, bardakla suyu dökmeden masanın üstüne koyabilmesi,  fermuar açıp kapaması, düğme iliklemesi, boya yapması....hem el göz koordinasyonu, hem dikkat hem de küçük kaslarının çalışmasına yardım ediyor. Belli şeyleri yaptırmak için biraz daha büyüsün diye düsünmeyin. Kontrollü bir şekilde oğluma makasla kesme yaptırıyorum bu aralar. Neye yeteneklerinin olduğunu ancak onlara  fırsat tanıyarak anlayabiliriz.....
             Bizim evde oyun, eğlence eksik olmaz etkinliklerin devamı gelecek...
Share on Google Plus

anne güncesi

3 yorum:

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz