Ekşimeyen Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır

      Ek gıdaya geçişte çocuklara verilen ilk besinlerden biri yoğurt oluyor genelde. Tadı nın anne sütüne yakın olması, alerji yapma ihtimalinin düşük olması, hazırlanışının kolay olması gibi sebeplerden yoğurt çok tercih edilen bir ek besin.
       Kızımı ve oğlumu 5 aylıkken yoğurtla tanıştırdım. O günden beri ikisi de severek yoğurt yiyor. İkisinin de süt alerjisi olduğundan yoğurt benim için kurtarıcı gıda olmuştur her zaman. Hem tok tutuyor hem de sindirimi kolay.
    Hazır yoğurdu hiçbir zaman tercih etmedim. Kıvamını koyulaştırmak için sığır jelatini koyulması, uzun süre bozulmadan  dayanması için farklı katkı maddeleri eklenmesi, kaymağının margarinle yapılıp sonradan enjekte edilmesi v.s bunlar çocuklarıma hazır yoğurt yedirmemem için yetti, arttı bile. Zaten anne sütünden sonra vücutlarının ilk tanıştığı gıdanın doğal olması gerekirdi.
       Hemen çevremde soruşturdum. Taze inek sütünü nasıl temin edebilirim diye. Bir kaç arkadaşın vasıtasıyla, çocuklarımın tabiriyle "sütçü teyzemizle" tanıştık. O gün bugündür her hafta sütümüzü ondan alıyoruz.
   
  Ek gıdaya geçişte günlük mayalamak gerekiyor yoğurdu. Çünkü ilk mayalandığı tadıyla çocuklar daha çok seviyor. Böyle azar azar mayalayınca geri kalan süt dolapta bozuluyor. Sütün hepsini mayalayıp yoğurt yapınca da yoğurt ekşiyor. Ben de şöyle bir çözüm buldum. Yoğurdu cam konserve kavanozlarına mayaladım. Hem tadı çok daha güzel oluyor, hem de uzun süre ekşimiyor. Ev yoğurdu 4.- 5. Günlerde ekşimeye başlar. Kavanozda, kapağınıı açmazsanız 10 gün taze kalıyor.
       1 litrelik kavanozlara 5 litre sütü mayalayıp yoğurt yaptım. Zaten bir kavanoz 2 günde bitiyor. Sonra tekrar mayalama derdi olmadan ikinci kavanozu açıp taze tüketebiliyorsunuz. Şu püf noktaları da eklemeden geçemeyeceğim.
      -Sütün sıcaklığı çok önemli. 40 derece olmadı gerekiyor ama bunu ölçemeyiz çoğumuz. Biz annelerimizin de tabiriyle bu 40 dereceye parmağımızı hafif yakacak ama çok hafif diyoruz. Sıcak mayalanınca ekşi olabiliyor.
        -Yaklaşık 6 saate mayalanıyor. Zamanı iyi ayarlamak lazım. Bir kaç kez geceden mayaladığım yoğurtları çıkartmayı unuttum. Uzun sürede sıcakta kalınca ekşidiler.
       -Her kavanoza 1 tatlı kaşığı yoğurt yetiyor mayalamak için. Mayayı fazla koyunca da yoğurt ekşi oluyor.
      10 günlüğüne tatile gitmiştik. Dolapta hiç açılmamış bir kavanoz yoğurt vardı. Tatilden döndüğümüzde hiç ekşimemişti. Sulanma v.s kesinlikle yoktu.
       Ben 5 senedir her hafta yoğurdumu bu yöntemle yapıyorum. Size de tavsiye ederim. Deneyince siz de bana hak vereceksiniz...
      Her çocuğun taze ev yoğurdu yemeye hakkı var diye düşünüyorum. Bazen sütü kaynatıp mayalamak zor geliyor ama market yoğurtlarının zararını dinleyince severek yapıyorsunuz.
      Nereye kadar her şeyin doğalını yapabiliriz. Öyle bir sistem ki bir ucundan kaçsak, öbür ucundan yakalanıyoruz. Ben en çok tükettiğimiz şeylerin doğal olanlarını yapmaya, bulmaya çalışıyorum. Meyve suyu, yoğurt, süt, bebe bisküvisi gibi...
      Yoğurdu yapınca yorumlarınızı merak ediyorum. Şimdiden kolay gelsin.
Share on Google Plus

anne güncesi

20 yorum:

 1. Ben de evde mayaliyorum hem de kavanozda:))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sulanmıyor hem di mi. Yurt dışında nasıl ulaşıyorsun süte. Senin de mi sütçü teyzen var:)

   Sil
 2. En güzel yoğurdun emaye tencerede olduğunu duymuştum o gün bugündür küçük emaye tenceremde mayalıyorum . Hem sulanmıyor hem de ekşimiyor :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bunu hiç duymadım. Kavonozda da bozulmuyor çok uzun süre biliyor musun. Be de sulanmıyor. Deneyebilirsin.

   Sil
 3. Ben de kendim mayalamayı denedim bir kez tadı ekşi olmadı ama çok sulu oldu.katı yoğurt yemeye de alıştığımız için yiyemedim cıvık yoğurdu.ama tekrar denemeyi düşünüyorum.katılığı için de pif noktası varsa sevinirim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok sıcak olmaması lazım sütün. Biraz da deneme yanılma yapılması lazım. Ben de ilkinde tutturamamıştım

   Sil
  2. Tekrar denicem bakalim artık:)

   Sil
  3. Tekrar denicem bakalim artık:)

   Sil
 4. sütçü teyze bulamadım yaa daha, önceden yapıyordum :((
  Kavanozcular buraya, analar hep kavanozlarla iş yapıyor ki :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar

  1. Kavanozlarla haşır neşir olduk. Ben de çocuklardan sonra doğal takılıyorum. Sen de yakında doğal takılırsın:)

   Sil

  2. Kavanozlarla haşır neşir olduk. Ben de çocuklardan sonra doğal takılıyorum. Sen de yakında doğal takılırsın:)

   Sil
  3. Ayyy inş Anne Güncesi! dua et, bana da nasip olsun :)))

   Sil
 5. Merhaba hemşerim,(Ben de Giresun-Görele doğumlu,İstanbul büyümeli,öğretmenlikten dolayı memleket gezmeli,şimdilik Ünye'de karar kılmalı bir anneyim.) doğal yemek en güzeli. Bunun için de biraz zahmete katlanmak gerek. Hele de çocuklar varsa daha da önemli oluyor bu . Onlar bize emanet. Bir yakınım çocuklarına doğal olmayan bir şey yedirmediğini söylediğinde hem şaşırmış hem de takdir etmiştim. Salça,makarna,turşu,kahvaltılık sos aklınıza gelen her şeyi yapıyormuş.Biz anneler duyarlı olmalıyız. Siz de bilinçli annelerdensiniz ne güzel.

  YanıtlayınSil
 6. Merhaba hemşerim,(Ben de Giresun-Görele doğumlu,İstanbul büyümeli,öğretmenlikten dolayı memleket gezmeli,şimdilik Ünye'de karar kılmalı bir anneyim.) doğal yemek en güzeli. Bunun için de biraz zahmete katlanmak gerek. Hele de çocuklar varsa daha da önemli oluyor bu . Onlar bize emanet. Bir yakınım çocuklarına doğal olmayan bir şey yedirmediğini söylediğinde hem şaşırmış hem de takdir etmiştim. Salça,makarna,turşu,kahvaltılık sos aklınıza gelen her şeyi yapıyormuş.Biz anneler duyarlı olmalıyız. Siz de bilinçli annelerdensiniz ne güzel.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ayy çok sevindim. Kırşehirde hiç giresunlu bulamamıştım. Şimdi blog da bir sürü hemşehrim oldu:)))) ünye hayranıyım ben de. Çok beğeniyorum. Ben de eli den geldiğince doğal yedirmeye çalışıyorum ama her yet o kadr yapay şeylerle dolu ki bazen kaçmak mümkün olmuyor.

   Sil
  2. Ayy çok sevindim. Kırşehirde hiç giresunlu bulamamıştım. Şimdi blog da bir sürü hemşehrim oldu:)))) ünye hayranıyım ben de. Çok beğeniyorum. Ben de eli den geldiğince doğal yedirmeye çalışıyorum ama her yet o kadr yapay şeylerle dolu ki bazen kaçmak mümkün olmuyor.

   Sil
 7. Merhaba hemşerim,(Ben de Giresun-Görele doğumlu,İstanbul büyümeli,öğretmenlikten dolayı memleket gezmeli,şimdilik Ünye'de karar kılmalı bir anneyim.) doğal yemek en güzeli. Bunun için de biraz zahmete katlanmak gerek. Hele de çocuklar varsa daha da önemli oluyor bu . Onlar bize emanet. Bir yakınım çocuklarına doğal olmayan bir şey yedirmediğini söylediğinde hem şaşırmış hem de takdir etmiştim. Salça,makarna,turşu,kahvaltılık sos aklınıza gelen her şeyi yapıyormuş.Biz anneler duyarlı olmalıyız. Siz de bilinçli annelerdensiniz ne güzel.

  YanıtlayınSil
 8. En sağlıklısısını yapıyorsunuz . Benimde yengem mayalıyor köyde. Oradan alıyorum oda mayalarken içine bir fiske toz şeker atar illa çabuk ekşimezmiş ayrıca ekşimik yada lora ihtiyaç duyunca hemen bir kavanoz yoğurdu tencerede kaynatıp bir iki damla limon sıkıyor kaynatıp süzüyor. Köyde. Akrabası olunca insan rahat ediyor :)

  YanıtlayınSil
 9. çok şanslısın o zaman. çünkü bütün bunlarla uğraşmak bazen zaman alıcıv e yorucu oluyor.

  YanıtlayınSil
 10. Bende evde nohuttan elde ettiğin maya ile mayaliyirum

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz