Hamileyken Aldığım 22 kiloyu Nasıl Verdim

         58 kiloyla başlayıp 80 kiloya kadar çıktığım 9 aydan sonra aynanın karşısında kendime bakmak çok da kolay olmadı. Gerçi o aralar ayna karşısına geçince genelde ilk önce kucağımdaki bebeğime bakıyordum. Bir zaman sonra kendime gelince sanırım aynaya daha başka baktım. Saçlar dağılmış, kaş- bıyık fırlamış, yüz de bir çöküntü ifadesi, gözler uykusuzluktan kızarmış, vıcık vıcık bir göbek,...Allahım bu ben miyim. Ne yapacağım böyle? Ya hiç zayıflayamazsam..
       
         Bebeği aşıya götüreceğiz. Ne giyeceğim şimdi? Eski pantolonlarımdan hiçbiri olmuyor. Hamilelik pantolonlarım belimden düşüyor. Eşofmanla gideyim bari. Ayıp olur mu k? Olmaz canım, daha yeni doğum yaptım. Korse! Tabi ya korse giyeyim...Offf korseyle de olmadı. Neyse en azından daha derli toplu durdum.
        Bazılarının  bayat esprileri:
      - Ahha ha haa ikinci de içerde kalmış sanki (göbeğimi göstererek)
      -Ayyy Haticeeee hamileyken farkedilmiyor ama gerçekten çok kilo almışsın.
      -Ben de senin gibi zayıftım. Bu beş kilo doğumdan sonra kaldı gitmiyor.
      -Yok ya ben zayıflarım deyince de .
      - Valla ben de öyle diyodum ama olmuyo canım!. (Bunu genelde  her pazartesi diyete başlayıp salı günü bırakan kilolu arkadaşlarım alttan alttan sevinircesine söylediler)
        Millet haklı arkadaş. Bak şu halime 38 bedenden 44 bedene çıktım. 4 kilo çocuk doğurdum en azından 6 kilo gider doğumda dediler hala 20 kilo fazlam var.
        İç sesim:
         - Daha yeni doğum yaptım. Emzirirken zaten yavaş yavaş verirsin. Bebeğin sağlıklı, en önemlisi bu değil mi? Dese de bu kilolarla kendimi çok mutsuz hissediyordum.
         Doğumhaneden çıkınca 13 kilo birden gitmiş diyenler. bir fil mi doğurdu diye düşünmeye başladım. Hani benim  şişkinliğim kilo değil de ödemdi. Su toplamıştı vücudum. Hepsi yalanmış. bildiğin tıka basa yiyip 22 kiloyu almışım.
         Bütün hayatına fit ve güzel görünmeye adayan ben, bir kilo alınca kepek ekmeği, peynir karpuza başlayan ben şimdi koca göbeğimle başbaşa kalmıştım.
         Asla ama asla yeni kıyafet almayacağım! Yoksa rehavete kapılıp kilo falan veremem. Eskilerden olanları giyerim, zaten dışarı çıktığım da yok dedsem de iki hafta sonra iki tunik, bir pantolanla mağazadan çıkarken buldum kendimi.
        Sonra dedim ki; kızım sana 1 sene mühlet. İlk altı ay diyet falan yok doğru dürüst beslen aşırıya kaçma ,bebeğin sütü kaliteli olsun. Sonraki altı ay yavaş yavaş zayıflarsın.
        Doğru yolu buldum nihayet. İlk altı ay normal beslenmeme devam ettim. Abartmadan tatlısından, tuzlusundan yedim. Buna rağmen uykusuzluk, yorgunluk ve emzirmenin de etkisiyle  her ay tartıldığım da bir kilo vermiştim. Altıncı ayın sonunda 71 kiloydum. Vermem gereken tam tamına 13 kilo vardı.
        Diyetisyene gitmeden kendi kendime bir program yaptım. Emziriyordum zaten bu çok büyük avantajdı. Sütüm çok olsun diye de bol bol su içiyordum geriye kalan beslenmemi biraz düzene sokmaktı.
        Sabahları mutlaka bir yumurta, peynir, zeytin hatta reçel, yağ güzel bir kahvaltı yapıyordum. 4-5 ince dilim ekmek yiyordum. Aralarda meyve yoğurt mutlaka tükettim.
      Öğlen çorba ve bir dilim ekmek. Öğleden sonra bazen kuru yemiş. bazen kuru meyve, bazen akşama doğru mısır gevreği yedim.
       Akşam; ana yemeği biraz azalttım, salata istediğim kadar, pilav ya da makarna varsa 2-3 kaşık. Ekmek yemedim. Pilav yoksa bir dilim ekmek yedim. Akşam yemeğinden sonra, meyve ya da yoğurt yedim.
       Bazı günler çocuklar için yaptığım kurabiye, tatlıdan yedim. Mesela bir dilim kek( en fazla), ya da bir adet kurabiye. Bu sistemle her ay iki kilo verdim. Oğlumun doğum gününde yine eski kilomdaydım.
       Bu benim kendime göre doğru bulduğum bir diyet listesiydi. Emzirdiğim için çok fazla kasmadım kendimi. Yine de sağlıklı olan bir uzmana başvurmak.
       Herkes kendi bünyesini tanıyordur mutlaka. Ne yerse , ne kadar yerse kilo alır. Ne yaparsa zayıflar. Bunları düşünerek , iradeye sahip çıkarak doğum sonrası kilolarınızdan kurtulmak çok da zor değil. Kaldı ki dokuz ayda gelen kilonun da bir ayda gitmesi mümkün değil. Vücudumuzun süt üretmesi için depoladığımız yağa ihtiyacı var. Bu yüzden acele etmemek lazım. Zamanı gelince de zayıflamaya başlamak lazım. Yoksa insan o halini de kabullenip rehavete kapılıyor.
   
   
Share on Google Plus

anne güncesi

6 yorum:

 1. Ben henüz anne olmadığım halde o kadar çok kilo aldım ki. Yani evlendiğim günden bugüne kadar tam 10 kilo. Bu tabii beş buçuk yılda alındı. Söylememe gerek var mı bilmem ama beş kilosu yaptığım işle birlikte geldi :) Neyseki boyum uzun kaldırıyorum ama mutsuzum. Diyet yapmak da haftada bir iki pasta yaparken dünyanın en zor işi. Belki bu yazıdan sonra ilham alırım kim bilir.
  Darısı başıma, mutlu geceler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. siz o pastaları yaparken kilo almasanız ayıp olurdu....boyunuz da uzun madem dert etmeyin. pastalara değer:)

   Sil
 2. ay ne güzel ya verebilmişsiniz. Nedeni ne bilmiyorum bende evlendiğimde 10 kilo aldım :( Ve şu an çok uzun zamandır hayatımdan pilav makarnayı çıkardım ama zayıflayamıyorum yapıştı kaldı bu kilolar :( bu arada iadeyi ziyarete geldim takipteyim. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldinnnn...abur cubur çok tüketiyor olabilirsin farkında olmadan. Onlar da kilo yapıyor. İstersen verirsin canım. Biz kadınlar ne istedik de yapamadık..

   Sil
  2. Hoş geldinnnn...abur cubur çok tüketiyor olabilirsin farkında olmadan. Onlar da kilo yapıyor. İstersen verirsin canım. Biz kadınlar ne istedik de yapamadık..

   Sil
  3. sanırım gerçek nedeni bu :) çikolata mısır cips bunları kati olarak bırakmalıyım :)

   Sil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz