BRONŞİT İÇİN ANNE GÜNCESİ TAVSİYELERİ

           En sık karşılaştığımız çocukluk çağı hastalıklarından biri bronşit. Biz de geçen sene  yaklaşık iki ay bu hastalıkla uğraştık. Önce kızım sonra da oğlum bronşit oldu. Gece öksürükleri, burun tıkanması, ilaçların yan etkisiyle ishal….gerçekten iki çocuk birden hastalanınca hayat kabusa dönüşüyor.

         Memlekete bayram tatiline gittik kızım her gece öksürmeye başladı. Ateş de olmayınca ben öksürüğün alerjik olduğunu  düşündüm. Ama öyle bir öksürük ki ancak kusup balgamı atınca rahatlıyor. Birkaç gece böyle olunca doktora gittik.  Bir  antibiyotik verdi,bir şeyi yok dedi. Antibiyotik kullandık ama kızım her gece öksürmeye devam etti. Artık ağlıyordu ciğerlerim acıyor diye. Kuzucuğum birkaç kere  öksürürken altına bile kaçırmıştı. Böyle kötü bir öksürüktü işte. Gece boğazını rahatlattığını bildiği için ıhlamur içmek istiyordu. Yoksa uykulu uykulu Neva’ya su içirmek bile zordur.                       
        Bayram  tatili olduğundan çocuk doktoru bulamadık. Acildekileri de bilirsiniz antibiyotik yazıp gönderirler. Eve döndüğümüzde de hemen kendi çocuk doktorumuza götürdük. Ciğerlerini dinledi ve bronşiolit dedi yani bronşit başlangıcı.  O  da değişik bir antibiyotik yazdı. Zaten uzun süredir antibiyotik kullandığını söyledik. 5 gün kullanıp gelin dedi. Buna ek olarak 3 tane balgam söktürücü, öksürük şurubu verdi.
        Sürekli antibiyotik, sürekli antibiyotik nereye kadar. Demek ki bu çocuğa antibiyotik etki etmiyor. Araştırdım günlerce internetten. Başka bir doktora gittim, antibiyotiğin bronşite iyi gelmediğini söyledi. Soğuk buhar v.s tavsiyelerde bulundu. Çevremde de biraz sorunca her çocuğun bronşitle uzaktan yakından tanışıklığı olduğunu öğrenmiş oldum. Neler yapmışlar anneler  sordum.
        Aramızda kalsın eşim ilaç konusunda çok ısrarcıdır ben de tam tersi antibiyotik karşıtıyım. Bu yüzden antibiyotiği kullanmadım. Gerektiği durumlar var elbette ama ne kadar zararlı olduğunu da biliyorum. Zaten t.v de doktorlar öksürük şurubu ve  antibiyotiği gerekmediği durumda kullanmayın diyorlar.       İlk iş  Aktarın yolunu tuttum. Gül hatmi, adaçayı , papatya, kekik aldım. Adaçayı ve kekiğin balgam söktürücü özelliği var göğsü yumuşatarak balgamın atılmasını kolaylaştırıyor. Sabah Gülhatmini balla karıştirdım, uyumadan önce kekik ve adaçayı içirdim. Gün içinde de papatya içirdim. Bu bitki çaylarının çok faydasını gördüm. Öksürüğünü hemen kesti.  Ve yudum yudum su içirdim sürekli. En iyi balgam söktürücü suymuş çünkü. Çorbalarına azar azar sarımsak rendeledim annemin tavsiyesiyle.  Eskiden hasta olduğumuz da annem böyle yaparmış.
       

 Burnunu sürekli açık tut demişti doktor. Burun spreyi de en fazla 5 gün kullanılıyor ve fazlası geniz eti büyümesi yapıyormuş.ben de nette öğrendiğim bir tarifi uyguladım: Bir  litre  kaynatılmış soğutulmuş suya 1 çay kaşığı karbonat, bir çay kaşığı tuz koyup karışım yaptım. Bunu burun sprey şişelerine doldurdum. Günde 3 kez kızımın ve oğlumun burnuna sıktım. Bunun yanı sıra burun aspiratörü hep cebimdeydi. Kızıma ve oğluma farklı aspiratörler kullandım. Sürekli çektim burunlarını.
        Yattığımız odadaki kalorifer peteğini kapattım. Kaloriferde var olan hastalığı azdırıyor diye düşünüyorum. Ve benim faydasını gördüğüm başka bir yöntem de şu:
        Göğsüne zeytinyağı ile masaj yapıp sıcak havlu koydum sabah ve akşam. Ama zeytinyağının hakiki olması çok önemli. Ancak o zaman etkili oluyor.
        Odayı da sürekli havalandırdım.
        5 gün sonra kontrole gittik doktor ciğer sesleri düzelmiş dedi. İlaçları kesti. Ben zaten hiçbirini kullanmadım. Sanki çocuklarıma antibiyotik verince daha çok zarar veriyormuşum gibi düşünüyorum.  Bunun yanı sıra antibiyotik kullandığım durumlarda oldu. İdrar yolu enfeksiyonu. Orta kulak iltihabı gibi. Artık anneler çok bilinçli. Bilgi parmaklarımızın ucunda. Hangi durumda ne yapacağımızı biliyoruz. Bilinçli  ilaç tüketen bir kesim oluşuyor  yavaş  yavaş. 
        Bu söylediklerimi aralıksız bıkmadan yaptım. Allahın da izniyle şifa bulduk.
        Kızımın kontrolünde oğlumun da bronşit olduğunu öğrendim.:(((Ne yazık ki birbirlerine bulaştırmışlardı. Henüz 4 aylıktı, onun sadece göğsüne yağ sürdüm. Ve ıhlamur içirdim birkaç kaşık. Zaten anne sütü alıyordu. Burnunu da hep açık tuttuk. Sonrasın da tekrarlamadı Allah’a şükür.
        Artık en ufak burun akıntısı, grip belirtisinde bunları uyguluyorum.  Kekik ve papatyayı kışın evimizden eksik etmiyoruz. Ihlamur, kekik, papatya, gülhatmi bunları dönüşümlü içiriyorum. Bağışıklık sistemlerini güçlenmesi için de bal pekmez vermeye çalışıyorum. Kuru yemiş, kuru meyvelerden özellikle  kuru incir ve cevizi tatlılarda ya da başka şekilde tüketmeye çalışıyoruz.  Meyve zaten başımızın tacı. İkisi de meyveyi seviyor.


         Kızım bu sene kreşe başladı ve hiç hastalanmadı.ilk sene çok hastalanır diye beklemiştim. Şimdilik iyi gidiyoruz bakalım. Ufak tefek burun akıntısı dışında ciddi bir rahatsızlığı olmadı. (Maşallah diyin lütfen.)
Share on Google Plus

anne güncesi

0 yorum:

Yorum Gönderme

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz