biberon ve emzik temizliği

            Biberon ve emziği kullanmadan önce mutlaka hijyenik olmasına dikkat etmeliyiz. Biberon ve emzikte bakteriler çok kolay çoğalabiliyor. Ağız yoluyla mikroplara temas eden bebekte biberonun ya da emziğin hijyenik olmaması halinde çeşitli hastalıklar meydana gelebiliyor.
   
     Öncelikle seçtiğimiz biberonun cam olmasını tercih etmeliyiz. Şayet plastikse seçimimiz kaliteli bir plastikten yana olursa  daha iyi olur.
            Kızıma sütümü sağarak verdiğim için evimizde bolca yedek biberon bulundururdum. Bebek acıkınca kirli biberonu sterilize etmek çok kolay olmuyor. Fakat  elimizdeki temiz biberonla kolayca mama hazırlayabiliriz.
             BİBERONUN TEMİZLİĞİ NASIL OLMALI:
             Öncelikle mamadan ya da sütten arındırmalıyız. Biberonların ağız kısmı dar olduğundan içini yıkamak çok zor. Bunun için yapılmış biberon fırçaları var. Bu fırçalarla içi rahatça temizleniyor.Bundan daha da kolay olan bir yöntemde içine bir parça kağıt havlu atıp sıcak ve deterjanlı suyla çalkalamak. Göreceksiniz ki hiç mama kalıntısı kalmıyor biberonda. İçinize hiç bir şekilde sinmiyorsa, biberonu sıcak su da yarım saat kaynatmak gerekiyor.  Ben sürekli çok sıcak suyla yıkadığım için her gün kaynatmadım biberonları. Ama düzenli olarak bir kaç güne bir kaynatarak sterilize ettim.
             Şimdi belli markaların sterilizatörleri var. Buharlı sterilazatör ve mikrodalgada çalışan sterilazatör...Biberonu kirinden arındırdıktan sonra çok kısa süren bir işlemle sterilize edebiliyorsunuz.
             Özellikle sütünü sağan anneler göğüs pompasını ve biberonları bu şekilde sterilize edebilir. Çünkü göğüs pompalarının göğse basınç uygulayan kısmındaki plastik, kaynatınca zamanla aşınıyor. Sterilazatörle bu yıpranmanın önüne geçebilirsiniz.
           Tanıdığım bir kaç annenin de biberonu  her gün mutlaka karbonatlı suyla çalkaladığını duydum. Karbonatın da mikropları öldürücü ve çoğalmasını engelleyici özelliği var.
          EMZİK TEMİZLİĞİ NASIL OLMALI
     
    Bebekler emzikle, biberondan daha sık temas halinde. Emzik kullanıyorsak yine elimizde yedek emziklerimiz olmalı.Emzik temizliği için de emziği günlük olarak kaynatabilir ya da sterilazatörle sterilize edebilirsiniz. Sterilize olan emzikleri ağzı kapalı emzik kutusunda saklayabiliriz. Düzenli olarak emzik kutularını da temizlemeyi unutmayın.
          Bebek emerken çok sık yere düşen emziğin bakterilerle tanışması çok daha kolay. Bu yüzden yere düşen emziği kaynatacak kadar vaktimiz yoksa ve yedek emziğimiz de bulunmuyorsa  en azından kaynar suya batırıp çıkarmalıyız.
          Yeterince steril olmayan emzik ve biberonlar bağırsak enfeksiyona sebep olabiliyor. Bu yüzden emzik ve biberonun temizliğine dikkat etmeliyiz.
Share on Google Plus

anne güncesi

0 yorum:

Yorum Gönderme

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz