ANNE OLMAK KOLAY DEĞİL !

     Annelik kolay değil!
        Ne zaman çocuklarla ilgili problemler  babalara anlatılsa annelik kolay değil diyorlar. Biliyorum annelik kolay değil ama lütfen babalık da kolay olmasın!
      
        Bir elinde kumanda çocuk yanında ağlıyor, mutfaktan anneyi çağırıyor
       -Şuna bir bak sana deminden beri kafamı şişirdi.
       Burada ‘şu’ dediği kendi çocuğu, kafası falan da şişmedi.  Sadece bebeğin gürültüsünden rahatça televizyon izleyemiyor. Anne de mutfakta ya yemek hazırlıyor ya da yemek yendi  mutfağı toplamakla  meşgul. Bizim paşa babamız da ne mutfağa yardım ediyor, ne çocuğa katlanıyor. Çünkü ANNE OLMAK KOLAY DEĞİL!
      -Benimle oynamıyor,  seni  istiyor.
      Yine bir elinde kumanda ya da telefon, çocuğun önüne dökmüş bütün oyuncakları kendi kendine oynamasını bekliyor. Çocuk, baba ilgilenmeyince annesinin yanına gidiyor. Babamız da cevap hazır : ‘benimle oynamıyor, seni  istiyor bu’. Daha bir kere bile legoları birleştirip bak oğlum/ kızım araba yaptım düt düüüttt  dememiş çocuğun kendi kendine oynamasını bekleyen keyifçi babamız, seni istiyor demekle işin kolayına kaçıyor. Neden çünkü bebekler doğuştan anneye zimmetli, çünkü ANNE OLMAK KOLAY DEĞİL!
      Sabah bir gözü kapalı diğer gözü yarım açık anneye :
     -bütün gece uyutmadı   nesi vardı ‘bu’ nun?
      Bütün gece gerçekten uyumuyor olsaydın  bilirdin neyi olduğunu? Uyumadığım dediği de belki rüya gibi uzaktan bir ses duydu, uykusu bölündü beyefendinin. Belki de duymamazlıktan geldi. Döndü arkasınI horlaya horlaya uyudu. Bir kere de nesi var ? Sen dinlen bir saatte ben bakayim demedi. Neden?  çünkü ANNE OLMAK KOLAY DEĞİL!
     -Bu kaka yapmış!
      Burnunu tuta  tuta anneye getirilen ‘bu’ dan yine babamız rahatsız olmuş. Anne o esnada ne yaparsa yapsın önemli değil önce  bu rahatsızlığı gidersin. Yemek yese de bölebilir anne. Telefonla konuşsa kapatabilir. Hatta tuvaletteyse bile hemen çıkabilir. Çünkü babalar alt değiştirmez.  Çünkü ANNE OLMAK KOLAY DEĞİL!
     ‘Bu’  hep senin yüzünden hasta oluyor.
      Sevgili ‘bu’ yine hastalanmış fakat işten izin alıp hastaneye götürecek olan babamız çok sinirli. Anne elinden geleni yapıp çocuğu hastalandırmış. Şimdi anneye kızmak lazım. Sanki hasta olan çocuğa bir kere ilaç içirecek. Ateşlenirse gece uykusuz kalacak, ağlarsa nazını çekecekmiş gibi anneye saldırıyor. Eee anne nasıl hastalandırdıysa öyle baksın. ANNE OLMAK KOLAY DEĞİL!
      ‘Bu’nu sen şımartıyorsun
      ‘Bu’  misafirler gelince yaşına uygun bir taşkınlık yapar. Babamız biraz kendini kötü hisseder. Çünkü paşa babamızın çocuğu böyle şımarık olamaz. Kendini rezil olmuş hisseder. Kim var kim yok demeden hemen suçu anneye yıkar. Zaten çocuk yetiştirirken  tek sorumlu anne, babalar sadece dünyaya getirmekle meshul. Ne yaparsınız işte ANNE OLMAK KOLAY DEĞİL!
      Bu liste böyle uzar gider….. Çocukla olan ilişkisi ara sıra öpmek ve yaramazlık yapınca kızmakla ibaret olan. Canım, cicim, bebeğim demekten aciz olup çocuğa ‘bu’, ‘şu’ diyen sevgili babalarımız hep yorgundur, anneler her şeyi yapmaya mahkumdur. Çünkü ANNE OLMAK KOLAY DEĞİLDİR!
Çok isterdim babalarında arkadaşlarıyla aralarında şöyle diyaloglar olsun:
-Nefes aldırmıyor arkadaş bütün gün oyun oynadım doymadı.
-Baksana saçlarımın haline çocuklardan fırsat bulup bir berbere gidemedim
-Gazı vardı galiba bütün gece uyutmadı
-Çocukları da alıp bir gün sana geleyim diyorum.
-(Anneyi kastederek) Umrunda  değilki,  bütün gün elinde kumanda televizyon izliyor.
J))) Sizce de güzel olmaz mıydı?

Share on Google Plus

anne güncesi

13 yorum:

 1. Merhaba,
  Bu tarz babalar maalesef var ve bir çoğu en az saydığınız misallerin birini eşlerine yaşatmışlardır. Evet, Anne olmak kolay değil ama eşine iyi koca ve çocuğuna iyi baba olmak zor gelirse ne diye evlenip aile kurdun o halde??

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Anne olmadan önce bizde bihaberdik annelikten. İnsan isteyince çocukla bir şeyler paylaşabiliyor. Yoksa savsaklamak çok kolay.

   Sil
  2. Anne olmadan önce bizde bihaberdik annelikten. İnsan isteyince çocukla bir şeyler paylaşabiliyor. Yoksa savsaklamak çok kolay.

   Sil
 2. Yazdıklarınızda gerçekten haklısınız. Anne olmak hiç kolay bir şey değil! Hele ki o anne, evin ve çocuğun bütün sorumluluğunu bi başına omuzlarına yüklenmişse. Babaların bu konuda daha anlayışlı ve duyarlı olmaları gerekiyor. Her işi anne yapamaz ve ona destek olması gereken baba köstek olursa o annenin vay haline! Böyle zamanlarda karşılıklı anlayışlı bir ortam sağlanıp iş bölümü yapılırsa annenin de yükü hafifler, çocuk da hem anneyle hem de babayla verimli vakit geçirmiş olur.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle...bütün yük anneye binince anne bunalıyor. Baba da bir şeylere el atarsa anne rahatlı yor. Mutsuz anne mutlu çocuk yetistiremez

   Sil
 3. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 4. Babalık da kolay değil aslında ama günümüz Babaları baba degıl Babacık oluyorlar. Maalesef anneler tek basına büyütemez cocukları Babaların da el atması gerek. Viyana'da bir arkadaş vardı 8 cocugu ile cok rahattı cunku baba çalışmıyor evde çocuklarla ilgileniyordu :) o da Uç nokta belki işi gücü bıraksınlar demiyorum da sorumluluklarını da bilsinler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Babaların ben anlamam çocuk bakmaktan lafı o kadar saçma geliyor ki. Birlikte oyun oynamak, mutlu olduğunu görmek Bir babaya haz vermeli bence. Biraz da kültürümüz böyle sanki. İnsanlardan bu mantık var

   Sil
 5. Metehan doğduğunda dedim ki Can'a ben de daha önce alt değiştirmedim. Ben yapıyorsam sen de yaparsın. Uzaktan bakmak yok öyle.

  Her akşam çocukları o yatırdı. Hikâye okudu, üstlerini giydirdi. Harika değil mi :) Diyelim bir akşam pijamayı yatağın üzerine koymayı unuttum direk kıyafetleriyle attı yatağa. Ya adam hadi inatla yerini öğrenmedin, bari sor değil mi,ben de insanım :)

  Ben şunu gördüm ki modern erkek diye bir şey yok, modern kadın var,yüreği yettiğince haklarını savunup karşındakinin ezmesine izin vermiyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sen yapamazsın, ay yanlış yaptım, çocuk öyle tutulmaz böyle tutulur, sen de ağlıyor gibi cümlelerde erkekleri çocuk bakmaktan soğutuyor. Çok şükür ki eşimle her şeyi ortak yapıyoruz. Çocukları hep o yıkar mesela. Birlikte çok keyif alırlar her şeyden. Boyle bir babamız olduğu için çok şanslıyız

   Sil
 6. babalar bu konuda daha anlayışlı olmalı empati kuarbilmeli :)
  sevgiler..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Annenin yükünü hafifletmeli. Çünkü mutsuz anne= mutsuz cocuk

   Sil
  2. Kesinlikle. Annenin yükünü hafifletmeli. Çünkü mutsuz anne= mutsuz cocuk

   Sil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz