ANNE SÜTÜ SAĞMA TEKNİKLERİ-1

              Emzirmek  bir annenin yaşadığı en güzel duygu belki de. Ama  bir şeyler ters gitti; bebek erken doğdu;  kuvözde kaldı , memeyle geç tanıştı, anne depresyona girdi; sütü yetmedi," aç bu çocuk aç" sözleriyle biberona başlandı ….Başka bir çok nedenle bebeğiniz emmeyi bırakmış olabilir.  Bebek sizi bıraktı diye siz de onu bırakacak mısınız? Hayır tabi ki!
           Bir bebeği emzirmekle ona anne sütü vermek farklı şeyler aslında…İkisinde de bebeğin karnı doyuyor  ama birinde anneden bebeğe duygu geçişi olmuyor.  Ten teması yok çünkü.
           Emzirmek  bebeğin  karnını doyurmanın en kolay yolu. Bir kere maddi olarak külfeti yok. Mama gibi hazırlık aşaması yok, bayatlama olayı yok…Bebek sıcacık kucakta, annesiyle ten teması kurarak karnını doyuruyor daha ne olsun…Olmadı, ne yapalım biz bu duyguları yaşayamadık, bebek emmeyi bıraktı. Biz de onu bıraıp anne sütünden mahrum edecek değiliz ya! 

          Ben de kızımı 2. Ayından sonra emziremedim. Zaten o dönem kalça çıkıklığından dolayı emzirme pozisyonuna sokamıyordum çocuğu. Vücudundaki bandaj onu rahatça emzirmeme engel oluyordu. Onun bandajdan duyduğu rahatsızlıktan dolayı huysuzlukları, benim " kızım yürümeyecek mi"?diye düşüncelerim de sütümün azalmasına neden oldu belki…        
          İlk ay kontrolünde  350 gram almıştı. Doktor kilo artışının çok az olduğunu söyledi.  Ama ağlama, huysuzlanma gibi açlık belirtisi yoktu. Yani aç çocuk deli gibi ağlar, Neva ağlamıyordu çok fazla. Sadece uykuya dalmakta zorluk çekiyordu bu  da açlıktandı demek ki. Doktor  sütün kalitesiz olabilir. Beslenmene dikkat et dedi.  Bir hafta bana diyet verdi. Pekmez, bal, tatlı, hamur işi ye bol bol da su iç bir hafta sonra yine kilosuna bakalım dedi. Bir hafta buna devam ettik . Ama bu bir hafta  kafamı şu soru kemirdi durdu ”acaba sütüm yetmiyor mu?”. Ki 'sütüm yetmiyor mu?' düşüncesi bile sütün azalmasına neden oluyor.  Yine gittik kontrole  günde en az 25 gram alması gerekir dedi doktor Neva toplam bir haftada  100 gram almıştı. Onun sağlıklı gelişmesi için hiç istemesem de mamaya başladık.
           Biberona alışan kızım artık emerken huysuzlanıyordu. Zorla emziriyordum. Zamanla gündüz emmeyi bıraktı sadece gece emmeye başladı ve 1 ay sonra gece  emmeyi  de bıraktı. Çok üzülmüştüm. Anne sütünün önemini biliyordum.  Gündüz emmeyi bırakmaya başlayınca anladım zaten biberona alıştığını. Emmediği saatler sütümü sağıyordum  azalmasın diye. Çünkü anne sütünü arttıran en önemli şey  düzenli emzirmek.  Sonra gece de emmeyi  bırakınca artık sağma makinesiyle haşır neşir olmuştum. Bir kenardan mama, bir kenardan sütümü sağıp veriyordum. Mama  ağırlıklı gidiyorduk sütüm az olduğu için.
           3. ay kontrolümüzde doktoruma kızımın artık emmediğini söyledim.
          -Geçmiş olsun yapacak bir şey yok bir daha seni emmez mamaya devam dedi. Tokat gibi geldi bu sözler. Doktor haklıydı ama ben ondan başka şeyler duymak istiyordum sanki.
         -Hocam anne sütünü sağıp verme konusunda ne düşünüyorsunuz?
        -Sağmak sütü azaltır.
         Öylece kalakaldım. Halbuki internette düzenli sağmanın anne sütünü arttırdığını okumuştum. Eve geldim, doktorun sözüne kulak asmadım. Ve hemen internetten araştırdım. Uzun süre sütünü sağarak veren anneler vardı. Ben  de yapabilirdim. Sütüm  iyice azalmadan 4 saatte bir sütümü sağmaya başladım. Ne kadar çıktığı önemli değildi. Önemli olan kızımın anne sütünü az da olsa almasaydı.
        Tam 14 ay boyunca bıkmadan usanmadan sütümü sağdım.Kızımı  sütümü sağarak besledim. Kızım 16 ay anne sütü aldı böylece.  4. aydan sonra  tamamen mamayı bıraktık çünkü sütüm fazla bile çıkıyordu. Hatta sağdığım anne sütünü dondurucuda saklıyordum.
        Peki bu nasıl oldu? Neler yaptım?  Bunu bir daha ki yazımda ayrıntılarıyla paylaşacağım. Şimdilik sevgiyle kalın...

Share on Google Plus

anne güncesi

6 yorum:

 1. ayy anne sütü nolursa olsun daha iyi de mi amaa :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. anne sütü dünyadaki mucizevi telafisi olmayan besin...anne sütü alan bebekler çok şanslı.

   Sil
 2. Ne kadar ugrastim o islerle... annelik zor is gerçekten.

  YanıtlayınSil
 3. Canım geçmiş olsun. Bunlar zaten o dönemde hassas olan anneyi daha da strese sokuyor o da sütünün azalmasına sebep olabiliyor. Ama artik her seyin bir caresi var. Sut sagarak sutlerini verebiliyor anneler, bu buyuk sans bence

  YanıtlayınSil
 4. Peki emziripde ama sutun yetersiz oldugu durumlarda nasil sutu artirabiliriz?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba...
   Bebeğin kaç aylık bu çok önemli. İlk zamanlar da sütü arttırmak daha kolay. Benim sütüm sağarak arttı. haticedurr@gmail.com dan yazarsan ayrıntılı cevap verebilirim

   Sil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz