ANNE SÜTÜ SAĞMA TEKNİKLERİ-3

         Daha önceki yazılarımda  anne sütünü hangi aralıklarla nasıl sağmalıyız konusunun üstünde durdum. Şimdi de kaç dakika sağım yapmalıyız ondan bahsetmek istiyorum.
         Çift pompalı sağma makinesiyle en az 10 dakika sağım yapmalıyız. Benim kullandığım makine, süt sağmaya göğsü uyararak başlıyordu. Direkt sağmaya başlayınca canımız yanabiliyor. Bu makinenin otomatik uyarma zamanı 2 dakika sürüyor. Zaten ilk etapta, uyarı ayarındayken süt damla damla gelir 1 dakika içinde artmaya başlar. Siz isterseniz bu iki dakikanın dolmasını beklersiniz ya da kendinizi hazır hissedince sağma tuşuna basıp başlayabilirsiniz. Yani bu iki dakika göğsü uyarma sağımı ile birlikte en az 10 dakika sağmak gerekiyor.
         Ben 10 dakikadan fazla sağıyordum.  Vücuduma daha çok süte ihtiyacım var mesajını göndermek için. 13 dakika sağıyordum genelde.  Ve şuna şahit oldum. Göğüste süt bitse bile bir kaç dakika sonra tekrar az da olsa süt geliyor ve bu son sütten sonra sağma işlemini bitiriyordum. Tabi bazı zamanlarda acele edip 10 dakikada bitiriyordum. Kızım ağlarken yarıda kestiğim de oldu. Kızım sakinleşince tekrar sağmaya devam ettim. Yani hiç atlamadım.
         Sağmak zahmetli bir iş. Her yerde, her ortamda bu işi yapamıyorsunuz. Bir yere gideceksek bunu sağma saatine göre ayarlıyordum. Ya da dışarıdaysam sütümü sağmam lazım deyip eve döndüğüm çok oldu. Hatta yolculuk yaparken bile sağdım. (makineler pille de çalışıyor:)).
          Dile kolay tam 14 ay sağdım. Ve bu 14 ay boyunca buzdolabının üstünde günlük tuttuğum bir süt çetelem vardı. Saat kaçta, kaç cc sağmışım. Bunu her gün mutlaka yazardım. Kızım 4 aylıkken 1000 cc civarı çıkıyordu günlük. Yaklaşık 9. ayına kadar 900- 1000 cc arası sütüm oluyordu. Daha sonra sağma saatlerimi değiştirdim. 5 saatte bir sağdım. Ama gece mutlaka sağdım. 600-700 cc ye düştü. Bu da kızıma yetiyordu. Çünkü bir kez öğlen uykusunda, iki ya da 3 defa gece veriyordum.
          Sağdığım sütü nasıl saklıyordum.
          Öncelikle elinizde çokça biberon olmalı. Makinenin kendine ait iki tane 125 cc lik biberonu var. Benim bundan başka 4 tane daha vardı. Çünkü sütleri tam kızımın içebileceği miktarlarda biberona koyuyordum. Buzdolabında 3 gün, dondurucuda 6 ay, oda sıcaklığında 6 saat anne sütünü saklayabiliyoruz
       Her bebeğin içtiği süt miktarı farklı. Bazen gece daha çok süt içiyorlar.  Bunu siz kendi bebeğinizi göre zamanla ayarlayacaksınız zaten. sağdığımız sütü şu şekilde bebeğe veriyoruz: O an ki ihtiyaca göre biberonda ki anne sütünü benmari usulü sıcak su da bileğiniz yanmayacak şekilde ısıtıp verebilirsiniz. Ben çok az ısıtırdım içindeki vitaminler kaybolmasın diye. Bir kere ısıttığınız sütü ikinciye vermeyin çünkü bakteri üretmeye başlıyor.
          Süt sağarken biz hep bir adım önden gitmeliyiz. Yani; elimizin altında bebeğimizin iki öğününe yetecek kadar süt olmalı mutlaka. Bazen süt dökülebiliyor.( bir güm eşim 100 cc sütümü dökmüştü yanlışlıkla, Nasıl içim cız etti. Her damlası benim için çok kıymetliydi .Anne sütü bu, telafisi yok, parayla da bulunacak bir şey değil) ya da ısıtıyorsunuz çok az içip bırakıyor bebek geri kalanı döküyorsunuz sonra tekrar acıkıyor....v.s. yani elimizin altında hep süt olmalı. Dediğim gibi buzdolabında 3 gün durabiliyor bozulmadan anne sütü bu açıdan saklama konusunda sıkıntımız yok.
           Ben her ihtimale karşı evimde formül süt (mama) bulundururdum. Regl günlerinde süt diğer günlere  göre azalıyor. Bu da bebeğe yetmeyebiliyor bazen. Ve yine yaz aylarında uzun süre dışarda kalacaksınız anne sütü bozulabilir. Böyle bir ortamda mama kullanmak daha mantıklı olur. Bahsettiğim gibi dökülme ihtimaline karşı evde mama bulundurmanızı tavsiye ederim.
          Gelelim emziren( ya da bizim gibi süt sağan anneler) nasıl beslenmeli
          Anne sütünü sağıp dolaba koyduğunuz da sütün sıvı ve yağlı kısmı ayrışıyor. Alttaki yağlı kısmın beslenmeme bağlı olarak değiştiğini gördüm. Hep aklımda şöyle kalmıştır benim ;' anne sütünün beslenmeyle alakası yok bol bol su için.' Sonra araştırdım ve tecrübe ettim şu önemli sonuca ulaştım.
          Sütümüzün miktarı için bol bol su içmeli, sıvı tüketmeliyiz fakat  sütün miktarı kadar içeriği de önemli. Protein ağırlıklı beslenirsek sütün kalitesi artıyor. Bu yüzden uzmanlar ilk altı ay rejime başlamayı önermiyor. Bebeğimizin daha kaliteli süt almasını istiyorsak beslenmemize muhakkak dikkat etmeliyiz. Tanıdığım bir doktor bana" bol bol süt iç, süt içersen sütün yağlanır dedi. " Bu gerçekten doğru bayanlar. Süt, sütü yağlandırıyor. Zaten emzirirken 2 saat spor yapmış kadar kalori harcıyoruz bu yüzden özellikle ilk altı ay zayıflama fikrini kafanızdan uzaklaştırın. Bebeğinizin anne sütünü alacağı en fazla 2 sene ve anne sütünün yerini tutan hiç bir besin yok. Onları bundan mahrum etmemeliyiz. Sonrasında anne yeter ki istesin zayıflamayı başarıyor. (iki hamileliğimde de aldığım 22 kiloyu nasıl verdim bu da başka bir yazı konusu olsun.)
          Ben şu şekilde beslendim.
          Sabahları mutlaka yumurta yedim kahvaltımda ve ekmek tükettim yeterince. Çünkü vücudumuzun süt üretmesi için enerjiye, enerji için de karbonhidrata ihtiyacı var. Aralarda meyve, kuru yemiş. Öğlen açıkçası ne bulursam onu yedim. Bazen yemek yapmaya vaktim olmadı, mısır gevreği yedim sütle en azından kalsiyum alayım diye. Akşam da pilav makarna çok fazla olmamak şartıyla ve et, tavuk, balık bunlardan birini her gün yemeye çalıştım.Tatlı da yedim abartıya kaçmadan. Tabi ki bol bol su en az iki litre...


           
Share on Google Plus

anne güncesi

2 yorum:

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz