ANNE SÜTÜ SAĞMA TEKNİKLERİ -2

          Anne sütünün paha biçilmez değerini biliyoruz. Benim sağma maceramı da zaten buradan okumuştunuz. Bebekler sandığımızdan daha da inatçıdır. biberona alışınca hiç bir güç onu tekrar meme emmeye zorlayamaz. biz de bu küçük inatçı keçiler anne sütünden mahrum kalmasın diye sütümüzü sağıp biberonla vereceğiz.
          Anne sütü sağmak zor bir iştir. Sabır gerektirir, devamlılık gerektirir...Bir çok tanıdığım bir kaç ay sağdıktan sonra bıraktı.
       
  Öncelikle yapmamız gereken iyi bir sağma makinesi almak. Kesinlikle eski usul el pompalarıyla anne sütü sağma işi verimli gerçekleşmiyor. Çünkü sütü sonuna kadar çekmiyor bu pompalar zaten bir zaman sonra eliniz ağrıyıp bırakmak zorunda kalıyorsunuz.
         ben elektrikli çift sağım yapan bir süt sağma makinesi kullandım. bu tür makineler elektrikli olduğundan eliniz yorulmuyor. siz sadece sağma makinesinin huni gibi olan kısmını göğsünüze yerleştiriryorsunuz o sağmaya başlıyor.

           Peki neden çift sağım yapan makine?
       
     
   çünkü çift taraflı süt sağma makineleri göğüslerde ikiz bebek etkisi yaratıyor ve vücut daha çok süt üretmeye başlıyor.zaten bizimde amacımız daha çok sütümüz olsun, bebişler anne sütüne doysunlar. Şunu da bilmeliyiz ki süt sağma makinelerinin en üstün özellikli olanı bile bebek kadar göğsümüzü boşaltamaz. Uzmanların söylediklerine göre bebekler sağma makinelerinden çıkan sütten %25 daha fazla süt emebilirler. Çünkü bebekler zamanla emme tekniklerini geliştirir. Çene kasları güçlendikçe de daha çok süt emerler.
            İyi bir makine bulduk. şimdi yapmamız gereken en önemli şey doğru zaman aralıklarında süt sağımı yapmak.                 Doğru zaman aralığını nasıl ayarlayacağız?
        Hemen anlatıyorum. Emziren anneler bilirler bebekleri ilk zamanlar 2 saatte bir emzirmek gerekir sütümüz çoğalsın diye. Zaten o dönem bebeğin çene kasları çabuk yorulur biraz emer sonra bırakırlar bu yüzden daha çabuk acıkırlar iki saat sonra tekrar emmek isterler. Sütünüzü sağmaya bebek doğduğu zamanlarda başlıyorsanız 2 saatte bir sağmanız şart. Çünkü bebek hiç emmemiş ya da çok az emdiyse vücumuz süte ihtiyaç yok mesajını almıştır. Bizim bu mesajı silip süte çok ihtiyacım var mesajını vücudumuza vermemiz lazım.
          İlk sağmaya başladığınızda çok az süt çıkabilir 5cc-10cc sakın miktarına takılmayın. Göğüsten süt çıkıyorsa o süt düzenli sağımla artar. Ben günde 200 ml den 1200 ml'e çıktığını bizzat yaşadım.
          Bebeğiniz ne kadar meme almamak için inatçılık yapıyorsa siz de aynı inadı ona anne sütü verme konusunda göstermelisiniz. Pes etmeyeceksiniz, iki saatte bir sağacaksınız ilk zamanlar.
          Tanıdığım bir ikiz annesi iki saatte bir sağdı 8 ay boyunca. Bu azimle bebeğinin  8 ay anne sütü almasını sağladı. Bu çok büyük bir başarı hem ikiz sahibi olmak hem de 8 ay boyunca iki saatte bir süt sağmak! Ben kendisini tebrik ediyorum.
          Benim kızım zaten beni 2 ay emdiği için ben sütümü sağmaya 2 ay civarında 3 saatte bir sağarak başladım. Daha sonra kızım 5 aylıkken bu aralığı 4 saate çıkardım. Sütüm çoğalmıştı zaten dört saatte bir sağsam da, 3 saatte bir sağsam da aynı miktarda süt çıkıyordu. Ama tekrar söylüyorum bebek hiç emmediyse, henüz çok küçükse mutlaka ilk etapta iki saatte bir sağmak gerekiyor. Yoksa sütünüz çoğalmaz. zaten bizim süt sağmadaki birinci hedefimiz bebeğe anne sütü vermek. İkinci hedefimiz de onu  SADECE anne sütü ile beslemek. Bunun içinde iki saatte bir sütümüzü sağmamaız gerekiyor.
          Gece de sağacak mıyız?
          Elbette. Nasıl ki gece bebekler acıkır uyanır emerler. Biz de bebek emzirdiğimizi düşünerek gece kalkıp sağmalıyız.  Yeterli miktarda süt üretimine geçerseniz ( bir an fabrika gibi düşündüm:)) 4 saatlik bir zaman aralığı anne sütünü sağmak için ideal. Yine bir arkadaşım sadece gündüz 4 satte bir sağdı, gece sağmadığı için sütü çok fazla artmadı. Prof Dr Hilal Mocan gece emzirmenin anne sütünü arttırdığını söylüyor. Üşenmeden kalkıp gece de sütümüzü sağmaya devam etmeliyiz.
           Yeterli süt miktarı ne kadardır?
           Bunu bebeğiniz belirleyecek. verdiğiniz anne sütüyle doyuyorsa artık onun her öğünde kaç cc süte ihtiyacı olduğunu anlayabilirsiniz. Zaten istikrarlı bir şekilde ve inanarak sütünüzü sağdığınız da artık mamaya ihtiyaç duymayacaksınız. İşte o gün kendinizi kahraman ilan edebilirsiniz. Çünkü siz bebeğini sadece anne sütüyle besleyen bir annesiniz. Pes etmediniz, bebeğiniz emmeyi bıraktı ama siz onu bırakmadınız. Bundan daha güzel, daha anlamlı bir başarı hikayesi olamaz herhalde. Kendinizle gurur duyabilirsiniz.
         Bir sonraki yazım sağdığımız sütü saklama, kaliteli süt için kaliteli beslenme ile ilgili olacak.
        Sevgiyle kalın....
       
Share on Google Plus

anne güncesi

9 yorum:

 1. aaa makinesi de mi varmış yaaa :) motorize anne olmuşsun seen :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. sorma ben de makinesi olduğunu sonra öğrendim...bildiğin motorize oldum yani:)...ama değdi...

   Sil
  2. AA bilmiyor muydun deep. .Ben de kullandım cok.Sutum ziyan olmadı.

   Sil
 2. Kızım, doğduğu andan itibaren hiç emmedi. Sütüm kesilene kadar yani tam 1 yıl boyunca 3 saatte bir süt sağdım. Pes etmemek gerek diye düşünüyorum. Bir süre sonra buzluğa kaldıracak kadar sütüm artmıştı. Çok zor ama anne olmak böyle birşey...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle pes etmemek lazım. sağdıkça artıyor süt. o aralar zahmetli oluyor şimdi ise geldi geçti. keşke demektense zahmete katlanmaya değer. sizi de tebrik ediyorum bırakan çok insan var.

   Sil
 3. el pompalı olanını yengem kullanıyordu bir defadan sonra kullanmayı bıraktı, çok kullanışsız oluyor gerçekten

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. evet canım. el pompası işkence. insanı soğutuyor sağmaktan en iyisi makine

   Sil
 4. Bende de vardi istifa edince gerek kalmadi :))) elektrikliler kesinlikle daha kullanisli oluyor.

  YanıtlayınSil
 5. Bende de vardi istifa edince gerek kalmadi :))) elektrikliler kesinlikle daha kullanisli oluyor.

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz