KALÇA ÇIKIKLIĞI (nostljik pazartesi)

         
  Bebeklerden  2. ayın sonunda rutin olarak istenen kalça usg sini biz de yaptırdık. Sonucu doktor gördüğün de ' çift ara bez kullanın' dedi ve geçiştirdi. Kalça çıkıklığı nedir? Önlem alınmazsa nelere sebep olur diye açıklama yapmadı. ' Ara bezini kalın tut' dedi sadece. Tabi eve gelip hemen araştırdım ara bezin ne olduğunu. Kastettiği normal bebek beziymiş.:) Çift bez bağlamaya başladık


         
       
 1 ay sonra tekrar usg için gittik. Bu sefer ki sonuç biraz kötüydü ki bizi ortopediye gönderdiler ve röntgen sonucunda kızımda kalça çıkıklığı olduğunu öğrendik. Dr sonucun çok kötü olmadığını ama ihmal de etmememiz gerektiğini söyledi. Pavlik bandajı önerdi. Nen tabi ki şaşkınım, bu bandaj nasıl bir şey bilmiyorum. Eşim hemen aldı getirdi bandajı. Dr. nasıl bağlanacağını gösterdi. Ben ağlamaya başladım. Çünkü bandaj deyince sadece kalçayı saran bir şey olarak gözümde canlanmıştı. Omuzlarından destekli, karnında  ve göğsünde kemerleri olan çocuğu oldukça rahatsız eden bir şey olduğunu görünce çok endişelendim.

           
Ortopedi doktoru çocuk doktorundan daha çok aydınlattı bizi. Aslında çok sık görüldüğünü ve ilk aylarda müdahale edildiğin de %90 olumlu sonuç verdiğini, hatta kendi kızında da olduğunu ve iyileştiğini söyledi. Bunlar benim yüreğime su serpti ama yine de kızımın tam hareketlendiği dönemde bu bandajla dolaşmasından rahatsız olmuştum.

             3 aylıkken takılan bandaj 6.5 aylıkken çıktı. Ve geçen bu 3.5 ayda hepimiz çok yıprandık. Kızımın ayakları hep havadaydı. Ayaklarının  altını desteklemezsek ağrıyordu bacakları. h
Haftada bir yıkıyorduk sadece o sıcak yaz günlerinde. O zaman da en fazla yarım saat bandajsız kalabilir demişti doktorumuz. O yarım saatte öyle mutluydu ki bandajı takınca tekrar ağlamaya başlıyordu. Bütün bunlar  yetmezmiş gibi  insanların kızımı böyle görünce sordukları saçma sorular, engelli bebek muamelesi yapanlar..... Allah o ailelere sabır versin zira insanlara laf anlatmak olayın bambaşka can sıkıcı boyutu olsa gerek.

            Her ay usg çekildi kalçanın gelişimini görmek için. Kalça kemiğinin  bacağımızla birleştiği yerde yaptığı açının 60 olması gerekiyormuş. b
Niz 57' yle başladık, 57.5 -58-59 diye devam etti ve son ay nihayet 60 dereceydi. Zaten 60 'ın altında çıkan sonuçlar kalça çıkıklığına giriyor. 2 aylıkken çekilen usg de 59 du belki o zaman bu bandajı kullansaydık 1 ayda iyileşecekti. Çift ara bez çoğu bebekte işe  yaramış ama bizde etkili olmadı.

           İşte bu yüzden sevgili anneler:

           1- Kalça çıkıklığı kontrolümüzü mutlaka 2. ayda yaptıralım. bazı doktorlar elle muayene edip tamam bir şey yok diyor. Mutlaka ultrason çektirmek lazım. Geç teşhis edilirse bu bandajın da boyutu değişiyor. Bebek için daha can yakıcı. hareketlerini kısıtlayıcı bir aparat takılıyor ve 9. aydan sonra dokular kemikleştiğinden iyileşme ihtimali azalıyor.

           2- Çift ara bez kullanın derse doktor bunu daha da kalın bebeğin bacaklarını tam açacak şekilde kullanalım. Afrikalı annelerin kullandığı ana kucağı tarzında, bebeklerinin bacaklarını kendi bellerine dolayıp dolaşıtıkları bir bağlama yöntemi var bu da kalçayı açık tuttuğundan doktorların önerdiği bir
bağlama tarzı.

       
             4- Ve bence  en önemlisi bebekleri kundak yapmıyoruz. Çünkü doktorun sorduğu ilk soru' kundak mı yaptınız?' olmuştu. Ben kundak yapmadım ama bu da kalça çıkıklığı için bir risk oluşturuyormuş. Tabi bu konuda da farklı görüşler var.  Kundağı, bebek kendini güvende hissettiği için öneren uzmanlar da var.

          3- Diyelim ki bandaj kullanmaya başladık. Doktorumuzun önerilerine kulak asalım ve sadece yıkarken bandajı çıkartalım. Nir arkadaşım çocuk çok rahatsız oluyor diye geceleri çıkarttı bandajı ve kızının iyileşme süreci iki katına çıktı. Bandajlı zamanlar epey zor fakatbdikkat edersek iyileşiyor bebeğimiz. Yine sabretmek lazım.

         4- Doktorumuz bandajı çıkartsa bile bir müddet sonra, yaklaşık  6 ay  gibi tekrar bir röntgen çektirirsek iyi olur. Çünkü bebek kalçası çok hassas. Ben kızım yürüdüğü halde 1 yaşında yine kalça röntgeni çektirmiştim. E sütten ağzımız yanınca ihmal etmeyelim dedik.

         Evet benim kalça çıkıklığı için söyleyeceklerim bunlar. Eklemek istedikleriniz varsa birlikte konuşalım. bebeklerinizi sağlıkla büyütmeniz dileğiyle.....

       

         

Share on Google Plus

anne güncesi

5 yorum:

 1. Merhaba, çok iyi bir noktaya değinmişsiniz. Benim yeğenimde olduğu için biliyorum bende. Siz çok daha iyi atlatmışsınız bu süreci. Yeğenime de Zonguldak'ta ki doktorlar bandaj vermişlerdi fakat daha sonra tam oturmadığı için kapalı oturtma yaptılar. Yine yerine oturtamayınca açık ameliyatla oturtmak istediler. Neyse ki kuzenim çocuğu alıp İstanbulda bir doktora götürdü ve birkaç ay bacakları alçıda kalmak zorunda kaldı. Doktor da çok önemli bu konuda. Ailelerinde bu konuda dikkatli olmaları lazım.

  YanıtlayınSil
 2. çoğu kişinin bilmediği şeyler bunlar yazı bilgilendire açısından çok iyi olmuş bende bilmiyordum gerçekten Allah evlatlarımıza sağlık versin gerisi hikaye

  YanıtlayınSil
 3. çok çok çok geçmiş olsun, çok üzüldüm, allah sağlık sıhhat versin, yanlış kudak yapımıda etkiliyor. Kundağı bacak kısmından bağlamak kalça çıkıklığı yapıyor doğruğunda dkkat etmek gerekir :(

  YanıtlayınSil
 4. Bende de bebekken kalça çıkığı varmış ve ameliyatla düzelmişim.Hamileyken kalça çıkıklığının genetik olabileceğini okumuştum.İkizlerimi doğurduğumda doktora bunu söyledim ,daha hastanedeyken kontrolleri yapıldı ve kalça çıkığı vardı ikisindede.Ancak çift bez kullanımıyla düzelecek boyuttaydı.Hastaneden itibaren hep çift bez kullandık.Sanırım 4-5 ay sonra problem hallolmuştu çok şükür.Demem o ki iki ay bile geç olabilir ama çözümsüz değil.Sizin bebeğinize de geçmiş olsun dileklerimi gönderiyor sağlıkla büyümesini diliyorum.

  YanıtlayınSil
 5. Anne güncesi ben son birkaç gündür uğramayamıyordum sana şimdi yatmadan önce aklıma geldin koşa koşa geldim ama okuyunca da içim gitti :( daha önce hiç duymadım ve bilmiyordum ilk kez öğrendim..

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz